válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladý muž náhle oslepl. Dnes znovu válí na skejtu

Mladý muž náhle oslepl. Dnes znovu válí na skejtu
Zdroj: instagram.com/the_blind_rider
+ 5 fotek+ 6 fotek

Muž přišel před pěti lety náhle o zrak. Na těžký osud ale nežehrá a stále se věnuje tomu, co ho baví nejvíc - jízdě na prkně.

Simona Knotkova 4. června 2020

„Celý život jsem úplně normálně viděl, pozoroval jsem svět okolo, skejtoval,“ vypráví dnes dvaadvacetiletý Marcelo Lusardi ze španělského Santiaga de Compostely.

Zrak začal postupně ztrácet v červnu 2015. Nejprve to bylo pravé oko, následovalo levé. Doktoři mu diagnostikovali takzvanou Leberovu hereditární neuropatii optiku, dědičné onemocnění pocházející z DNA matky, během kterého postižení rychle a bezbolestně ztrácí vidění. V některých případech – jako třeba u Marcela – dochází ke kompletnímu oslepnutí. Dnešní medicína tuto chorobu bohužel neumí zatím léčit.

Na náhlou změnu životních podmínek reagoval mladý muž depresemi. Nakonec se ale znovu postavil na nohy a rozhodl se, že se s náhlou zdravotní komplikací pokusí sžít. Velkou oporou mu byla rodina a přátelé, útěchu a rozptýlení nacházel ve hře na kytaru. „Slepí lidé můžou dělat všechno, chodí do školy, používají počítače, telefony. Rozhodl jsem se, že znovu vyjdu ven a budu šťastný,“ říká.

Slepá jízda na prkně za pomocí hůlky byla pro něj zprvu velkou výzvou. Oproti dřívějšku se musel naučit zapojovat do svého úkonu také sluch a před každou jízdou si musel ohledat povrch. Dnes je ale ve skateparku opět jako doma a zvládá na něm triky, které ani mnoho zdravých jedinců nezvládne.

„Nevím, někdy mám pocit, že jsem ztratil zrak, abych si konečně uvědomil, kdo jsem a co chci dělat. Lidé mají často problémy a myslí si, že je to pro ně konec světa, ale nakonec své problémy můžete vyřešit. Všechno v životě má své řešení. Jen se podívejte na mě. Jezdil jsem na skejtu, pak jsem oslepl a teď na skejtu zase jezdím. Pochopitelně už ne tak dobře jako dřív, ale pořád to dokážu a lidi na mě zírají v údivu,“ nechal se Marcelo slyšet.

Jako Blind Ridera (v překladu Slepého jezdce) ho můžete sledovat na Instagramu, kde má už přes 57 tisíc fanoušků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu