Jako kameraman se mladý Harrison Ford moc neosvědčil. Mnohem víc se mu dařilo před kamerou.

Jako kameraman se mladý Harrison Ford moc neosvědčil. Mnohem víc se mu dařilo před kamerou. | zdroj: The Doors Guide/YouTube


Mladý Harrison Ford dělal kameramana kapele The Doors a málem skončil v klášteře

TÉMATA: rockové legendy | rock | the doors | herci | hollywood | harrison ford | star wars

user-avatar

Blondie

2. 02. 2016 | 18:00

Než se stal jedním z nejlépe placených herců Hollywoodu, živil se Harrison Ford všelijak. Jako samouk se vyučil tesařem, pracoval na stavbách a dokonce dělal pódiového technika americké rockové kapele The Doors. V té době si také vyzkoušel, jaké to je stát za kamerou.

Dlouho před tím, než coby meziplanetární kapitán Han Solo z Hvězdných válek vylétl raketovou rychlostí k hvězdné slávě, Harrison Ford tesal trámy, hobloval prkna, stavěl krovy a budoval bednění. Jednou takto pracoval na domě fotografa Paula Ferrera, který se v té době chystal natočit dokument o tehdy populární americké kapele The Doors, nazvaný Feast of Friends (Svátek přátel). Po jisté době Ferrera usoudil, že bude potřebovat k ruce pomocného kameramana, a tak když na jedné párty se opět potkal s Harrisonem, nabídl mu spolupráci. Pětadvacetiletý Harrison na nabídku kývl a absolvoval rychlokurz, kde ho zasvětili do základů práce s kamerou. Dva týdny nato, v květnu 1968, již natáčel The Doors na rockovém festivalu v San Jose. Ford později s žertem přiznal, že záběry, které tenkrát natočil, byly poněkud rozostřené, nicméně mnohé z nich skončily ve finální čtyřicetiminutové filmové verzi. Na jednom z koncertu je herec zachycen, jak používá klapku, jinde ho vidíme, jak jde v patách zpěváka Jima Morrisona a točí jej.

Kluci z The Doors (1968)

Hercovo zapojení do projektu, který pokračoval dalších pět měsíců a odbýval se ve dvou zemích a ve více než dvacítce měst, však netrvalo dlouho, a jak náhle začalo, tak skončilo, důvody však nejsou známy. V jednom ze svých pozdějších interview Harrison Ford jen jemně naznačil: „Když to skončilo, chybělo málo a nechal jsem se zapsat do jezuitského kláštera. Říkal jsem si, je to cool, říkal jsem si, je to v módě, ale nebyl jsem schopen s těmi kluky držet krok. Bylo toho na mě moc.“ Co myslel tím moc, však údajně těžký hulič Harrison Ford bohužel neupřesnil.

 

user-avatar

Blondie

2. 02. 2016 | 18:00

Zavří­t reklamu