válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladík se v cizím městě styděl zeptat na cestu. Deset dní bloudil

Mladík se v cizím městě styděl zeptat na cestu. Deset dní bloudil
Zdroj: odditycentral.com

Na malajsijských a singapurských sociálních médiích se rozšířil virál o osmnáctiletém mladíkovi z Kuala Lumpuru. Ten se údajně ztratil v Singapuru, kde kvůli své stydlivosti deset dní bloudil.

Simona Knotkova 24. ledna 2019

Čang Ta-ming přišel do Singapuru za prací. Ubytoval se v bytě svého kamaráda, který už nějakou dobu v městském státě pobýval a pracoval. V den svého zmizení si před prací zašel na oběd do nedaleké restaurace. U sebe měl jenom malajsijskou měnu, tak mu kamarád půjčil 50 singapurských dolarů (cca 830 korun). Když se chtěl mladík vrátit do apartmánu, zjistil, že si už nepamatuje cestu zpátky.

Jiný člověk by asi jednoduše zavolal svému příteli nebo se zeptal na cestu kolemjdoucích. Čang si ale zapomněl mobil v bytě a navíc se ostýchal oslovit cizího člověka.

„Jsem velmi stydlivý. Nevím, jací Singapuřané jsou, tak jsem se neodvážil zeptat se jich na cestu nebo si od nich půjčit mobil. Nemohl jsem ani najít žádnou policejní stanici,“ vypověděl Malajsijec do médií.

Namísto nalezení cesty zpět tedy strávil deset dní blouděním po městě. Za zbylé peníze si kupoval levnou rýži a přespával venku. Úspory mu ale jednoho dne došly a on začal být odkázán na pomoc ostatních.

„Situace se zhoršila osmý den, když mi došly peníze,“ vypráví. „Dva dny jsem je musel žebrat od cizinců. Byl jsem hladový a dehydratovaný, nic jiného mi nezbývalo. Neodvážil jsem se ale zeptat kohokoliv, zeptal jsem se asi jenom šesti nebo sedmi lidí. Některé milé tetičky a strýcové mi dali pár dolarů.“

6. ledna jeho utrpení konečně skončilo. Někteří z místních v něm poznali muže, který byl už několik dní pohřešovaný. Kontaktovali policii, která ho našla na hřišti, pouhých šest kilometrů od bytu jeho kamaráda. Po této zkušenosti se Čang vydal zpátky do Kuala Lumpuru, protože měl strach, že by se v budoucnu znovu ztratil. Jeho příběh ale neunikl pozornosti sociálních médií, kde se stal virálem.

Mnoho lidí příběhu nechtělo uvěřit, protože nechápali, proč se mladík namísto žebrání už rovnou nezeptal na cestu, když cizince oslovil. Jiní se zase podivovali nad jeho stydlivosti, která ho v extrémním případě mohla stát i život.

„Osmnáctiletý člověk, který nedokáže komunikovat s cizinci? Myslím si, že se mu práci nepodaří najít ani v Kuala Lumpuru,“ míní jeden z uživatelů sociální sítě.

Další články

Zavří­t reklamu