válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladík postižený Downovým syndromem úspěšně provozuje restauraci. Podává se tu nejen jídlo, ale i objetí

+ 6 fotek+ 7 fotek

Leckterý majitel restaurace se snaží hýčkat si své zákazníky, ale jen málokterý z nich umí být tak přátelský jako Tim Harris. V jeho restauraci „Tim´s Place“ se totiž kromě mexické kuchyně servíruje po každém jídle také vřelé objetí, a to přímo z rukou šéfa restaurace. Díky pozitivní atmosféře, která tu vládne, ji štamgasti označují za nejpřátelštější restauraci na světě.

Ivanhoe 5. května 2015

Od svého otevření v roce 2010 Timova restaurace během pěti let rozdala celkem 19 000 objetí. Ta jsou pro šéfa podniku Tima Harrise měřítkem úspěchu, proto si pečlivě vede jejich evidenci. „Rád své zákazníky objímám, protože chci, aby jim u nás bylo dobře a cítili se tu jako mezi svými přáteli,“ vysvětlil Tim svůj podnikatelský záměr. Proto zařadil položku „Timovo objetí“ do menu jako bezkalorický zákusek, který si bez pocitu provinění a zcela zdarma může každý dát po jídle. Zaručeně prý „povzbudí chuť do života“.

Tim se rád se svými zákazníky objímá.

Tim se rád se svými zákazníky objímá.

Pro návštěvníky podniku má majitelovo objetí dvojnásobnou cenu vzhledem k neobyčejnému příběhu a všemu, co navzdory svému hendikepu v životě už dokázal. 26letý Tim Harris totiž od narození trpí Downovým syndromem. Jeho otec Keith Harris dnes přiznává, že když si poprvé z úst lékařů vyslechl synovu diagnózu, cítil se v tu chvíli mizerně. „Tim je náš druhý syn. Jak rostl, viděli jsme, jaké těžkosti ve společnosti mu jeho postižení přináší,“ řekl pro CBS News. „Později jsme začali přemýšlet o jeho budoucnosti a rozhodli se jej co nejvíce, jak to jen bude možné, připravit na typický život, který většina lidí vede,“ dodal. Proto jej vychovávali se stejnými nároky jako své ostatní tři syny a nic mu neulehčovali. Tato strategie se ukázala později jako úspěšná – žádný z Timových bratrů nedokázal to, co on. Tim se stal skvělým lodivodem, ostříleným rybářem a vynikajícím sportovcem, který na různých závodech včetně speciální olympiády již nasbíral řadu medailí. Na střední škole byl zvolen králem plesu i studentem roku. Posléze si otevřel vlastní restauraci, kde zaměstnává i jednoho ze svých bratrů.

Tim servíruje sladké dezerty, ale i láskyplná objetí.

Tim servíruje sladké dezerty, ale i láskyplná objetí.

„Tim má jedinečnou schopnost být šťastný doslova každý den,“ říká jeho matka Jeanne. Toto štěstí a přirozenou láskyplnost navíc umí předávat svým zákazníkům. Mnozí z nich to oceňují a rádi se do jeho restaurace vracejí. „Od té doby, co jsem se tu poprvé zastavila, když jsem si přečetla ceduli Nově otevřeno, sem chodím každý týden,“ svěřuje se jedna z pravidelných zákaznic Michelle Garth-Jonesová. „Mám ráda místní restaurace a tahle má navíc příběh, který člověka obzvlášť chytí,“ říká.

Kromě objetí dává Timova restaurace příklad a naději mnoha dalším rodičům s postiženými dětmi. „Mnoho takových rodin sem chodí a říkají nám pak, že by je nikdy nenapadlo, že něco takového je vůbec možné,“ podotýká Timova matka a dodává: „Když to vidí, začínají o svých dětech jinak přemýšlet.“ A její syn ji vzápětí doplňuje: „Říkám lidem, kteří mají nějaké postižení, že si mohou plnit své sny.“ Zároveň však neopomene zdůraznit, že za své úspěchy vděčí těm, kteří byli prvními, kdo jej v životě objali – svým milovaným rodičům.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu