válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladí lidé ze znečištěných oblastí mají poškozené mozky podobně jako pacienti s Alzheimerem

Mladí lidé ze znečištěných oblastí mají poškozené mozky podobně jako pacienti s Alzheimerem
Zdroj: Unsplash

Znečištěné ovzduší stojí za zrodem mnoha kardiologických a nádorových onemocnění. Nedávná studie vědců ale poukázala také na spojitost špinavého vzduchu s neurodegenerativními změnami, a to i u mladých lidí.

Simona Knotkova 9. června 2021

Studie se zaměřila na mozkové kmeny 186 mladých lidí z Mexico City, kteří zemřeli v období života mezi 11 měsíci a 40 lety. Vědci u nich odhalili nejenom abnormální růsty mozkových buněk, ale také amyloidní plaky a neurofibrilové spleti spojené s neurologickými chorobami, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Kromě toho se v jejich mozku nacházely kovové nanočástice.

Thumbnail # Vdechujeme tuny mikroplastových částic a ani o tom nevíme
Mohlo by Vás zajímat:

Vdechujeme tuny mikroplastových částic a ani o tom nevíme

„Nanočástice bohaté na železo a hliník jsou nápadně podobné těm, které se kvůli spalování a frikci částic objevují ve znečištěném vzduchu (z motorů a brzdových systémů). Nanočástice bohaté na titan byly vypozorovány také v nervových buňkách střevní stěny, což by naznačovalo, že tyto částice se do mozku dostaly poté, co byly spolknuty, a buňkami, které spojuji mozkový kmen s trávicím systémem, se přemístily do mozku,“ popisuje spoluautorka studie, enviromentální vědkyně Barbara Maher z Lancasterské univerzity.

Přítomnost kovových nanočástic v mozku může vést ke vzniku zánětu a oxidačnímu stresu a následnému zániku neuronů. Nejvíce alarmující bylo, že tyto neurodegenerativní změny byly vystopovány i v mozku nejmladšího jedenáctiměsíčního dítěte.

Thumbnail # Vzduch v Indii je díky koronaviru čistější, a nejen tam
Mohlo by Vás zajímat:

Vzduch v Indii je díky koronaviru čistější, a nejen tam

„Zatím nedokážeme prokázat příčinnou souvislost, ale jak byste mohli čekat, že tyto nanočástice budou jen nehybně a neškodně vyčkávat uvnitř kritických buněk mozku? Skutečně to vypadá, jako by se jednalo o skrytou zbraň způsobující zkoumané neurodegenerativní poškození. Různí lidé budou jinak citliví vůči vlivu těchto částic, ale naše nová zjištění ukazují, že látky znečišťující ovzduší, které vdechujete a konzumujete, jsou skutečně významné v rozvoji neurologického poškození,“ dodává Maher.

Výsledky nejnovější studie se shodují s dřívějším výzkumem, který proběhl rovněž na obyvatelích nejvíce znečištěných oblastí Mexico City. Celá vědecká práce vyšla v žurnále Environmental Research.

Další články

Zavří­t reklamu