válkaČeskoslovenskoobjevy

Mládež používala Facebook už před 400 lety! Ovšem mnohem kreativněji

Mládež používala Facebook už před 400 lety! Ovšem mnohem kreativněji
Zdroj: vrouwenalba.wordpress.com
+ 20 fotek+ 21 fotek

Sociální sítě hýbou dnešním světem, kdo dnes nemá Facebook, Twitter nebo Instagram, jako by ani nebyl. Jakkoli to bude znít divně, není to tak zcela fenomén nové doby. Sociální média existovala už před 400 lety, jen měla jinou formu. Alespoň to tvrdí nizozemská badatelka Sophie Reindersová.

Irena Gruberová 9. listopadu 2015

Podle Reindersové předcházely sociálním sítím jako je Facebook nebo LinkedIn takzvaná alba amicorum, což z latiny přeloženo znamená knihy přátel. V nich vzdělaní mladí Evropané z vyšší společnosti uchovávali vzkazy a obrázky od svých přátel a známých a tímto způsobem navazovali, udržovali a upevňovali své sociální vazby. Místo chytrých telefonů a laptopů však používali památníky, místo sdílení fotek nebo videí do nich malovali obrázky. Místo odkazů na novinové články citovali výňatky z Bible. Místo sdílení hitů z Youtube nebo Spotify playlistu zapisovali texty svých oblíbených písniček. Stejně jako u Facebooku platilo, že čím více lidí do vaší knihy přispívalo, tím více jste dával světu najevo, jak jste ve společnosti oblíbeným.

Knihy přátel

Knihy přátel

Knihy přátel používali jak muži, tak i ženy, ale odlišným způsobem, což souviselo s jejich odlišným postavením v tehdejší středověké společnosti. Chlapci byli obvykle vysíláni na cesty po Evropě, kde studovali na vyhlášených univerzitách a institucích a potkávali se tam s velkými mysliteli a učenci. Proto své knihy přátel používali podobným způsobem jako dnešní LinkenIn – jako prostředek k navázání profesionálních kontaktů a sdílení profesní kariéry.

Profil Margarethy Haghen

Profil Margarethy Haghen

Dívky necestovaly a jistý čas trávily v ženských klášterech, aby se naučily dobrým mravům. To jim však nebránilo, aby si také vedly své knihy přátel, které se však mnohem více podobaly dnešnímu Facebooku. Byly plné vzkazů od přátel a nápadníků, prošpikované vtípky, drby a tajemnými narážkami na milostné romance.

V albech nechyběly také záznamy připomínající stránky o událostech na Facebooku. Pozvaní hosté v nich shrnovali své osobní vzpomínky na různé akce, nejčastěji na soukromé večírky. Výmluvné jsou třeba následující verše:

V Shrovetide, na den dva
my hosté jsme ti tohle napsali
a nemohli jsme odejít domů
jak moc jsme byli opilí
láska nás tak omámila
že v láhvi nezbylo vůbec nic.

Chcete-li porovnat knihy přátel s dnešními sociálními sítěmi, podívejte se do naší fotogalerie.

Další články

Zavří­t reklamu