Franca Viola během policejního výslechu

Franca Viola během policejního výslechu | zdroj: vintag.es


Mladá žena si odmítla vzít muže, který ji znásilnil. Způsobila tím revoluci

TÉMATA: itálie | 60. léta | ženy | zločin

user-avatar

Simona Knotková

9. 01. 2018 | 16:30

Ještě v 60. letech v jižní Itálii platilo, že si žena musela vzít muže, se kterým ztratila panenství. Neudělala-li tak, v očích společnosti ztratila svou čest. V případě znásilnění byl sexuální násilník podle tehdejšího zákoníku navíc zproštěn viny. Stejný osud měl čekat i osmnáctiletou Francu Violu.

Franca Viola pocházela z rodiny sicilského farmáře. V patnácti letech se zasnoubila s Filippem Melodiou, synovcem mafiána Vincenza Rimiho. Když byl muž později zatčen za loupež, rodiny dívky zasnoubení zrušila. V roce 1965, dva roky od původních zásnub, si měla vzít jiného muže. Ve stejné době se Melodia ale vrátil do města a svou bývalou přítelkyni začal pronásledovat. Když jeho domluvy a výhrůžky nepomáhaly, společně s komplici Francu unesl.

Franca Viola na konci 60. let

Dalších osm dní byla žena vězněna v domě Melodiovy sestry. Během té doby byla i několikrát znásilněna, čímž si pětadvacetiletý mladík chtěl pojistit, že si ho Viola skutečně vezme. Dívku nakonec ve spolupráci s otcem, který s únosci vyjednával, zachránila policie. Po propuštění se zařekla, že si Melodia nejenom na základě takzvaného reparativního manželství (svazku, který navrátí znásilněné ženě čest) nevezme, ale muže také zažaluje.

Žena se skrývá před novináři

Následující proces vznímala italská veřejnost jako skandální a rodině se dostalo množství výhružek a nadávek. Neznámí pachatelé jim dokonce zapálili vinohrad a venkovskou chalupu. Nakonec se ale Franca Viola spravedlnosti dočkala a Fillipo Melodio byl odsouzen k jedenácti letům odnětí svobody. Kromě osobního vítězství žena napomohla i emancipaci v poválečné Itálii a její proces je dnes označován za revoluční.

Zatčený Filippo Melodia s komplicem

Na stranu Violy se postavil i tehdejší italský prezident Giuseppe Saragat nebo papež Pavel VI. Zajímavostí je, že zákon, který zbavoval násilníka viny, byl zrušen až v roce 1981.

Proces budil velkou pozornost

Franca Viola se vdanou paní z lásky stala v roce 1968. S manželem Giuseppem Ruisim vychovala dvě děti a dodnes žije v Sicílii. Na začátku vztahu se dvojice nezbavila kontroverzní nálepky a Ruisi si na ochranu rodiny prý raději pořídil zbraň.

Ženě je dnes 70 let.

Incident zfilmoval v 70. letech režisér Damiano Damiani ve snímku Nejkrásnější manželka s Ornellou Muti v hlavní roli. 

 

 

user-avatar

Simona Knotková

9. 01. 2018 | 16:30

Zavří­t reklamu