válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladá Jane Fondová v 60. letech: Ze slušně vychované dívky ikonou svobodného sexu

Mladá Jane Fondová v 60. letech: Ze slušně vychované dívky ikonou svobodného sexu
Zdroj: vintag.es
+ 20 fotek+ 21 fotek

Uznávaná americká herečka několikrát nominovaná na Oscara, držitelka mnoha ocenění, spisovatelka, modelka, producentka, cvičitelka aerobiku a politická aktivistka. Jane Fondová během svého života vystřídala mnoho různých rolí, a to nejen ve filmu, ale i v životě. Původně jí byla ovšem její rodinou přisouzena role spořádané dámy, která se výhodně vdá za absolventa Harvardu. Život Jane Fondové se ovšem ubíral jinými cestami…

blondie 6. prosince 2017

Oříškově hnědé vlasy, ostře řezané rysy a vysoká, dokonale utvářená postava. S tímto kapitálem zahájila svoji profesionální uměleckou dráhu Jane Fondová. Díky otci, slavnému herci Henrymu Fondovi, měla všude otevřené dveře. „Kdybych nebyla jeho dcera, musela bych léta přešlapovat přede dveřmi agentur,“ prohlásila později.

Rodiče ji ovšem od herectví odrazovali. Jane se proto nejprve věnovala tanci a studovala na internátní střední škole pro dívky z bohatých a vysoce postavených rodin. Tehdy ještě byla způsobnou dívkou, která se navenek umí ovládat. Příliš ji ani nerozhodí, když se dozví, že si její matka Frances v psychiatrické léčebně podřezala žíly. Vřelý vztah spolu neměly, matka spíš upřednostňovala syna Petera, který se stejně jako Jane později proslaví jako herec.

Až na vysoké u Jane propukne opožděná puberta. Dělá vše proto, aby měla image promiskuitní holky z divokých večírků. Svými výstřelky se v podstatě snaží ranit svého slavného otce a získat tak jeho pozornost. Opustí školu a na dva roky odjede do Paříže studovat umění. Po návratu do Států v roce 1958 se setká se šéfem legendárního Actors Studia Lee Strasbergem, který ji přesvědčí, že má herecký talent. Začne se proto zabývat herectvím, které bere jako svého druhu psychoterapii.

Na plátně debutuje v roce 1960 a současně si přivydělává jako špičková modelka. V šatech od Chanelu nebo Gyvenci se objevuje na obálkách časopisů typu Vogue. Novináři ji už tehdy přirovnávají k Brigitte Bardot. Pozvolna se stává sexuálním symbolem šedesátých let v Americe. Musí ale kvůli tomu leccos obětovat. Jak později přiznává, žije jen na cigaretách, kávě a jahodovém jogurtu a leckdy cvičí čtyři hodiny denně.

Osudové je její setkání v roce 1964 s francouzským režisérem Rogerem Vadimem, prvním mužem svého života, do kterého se opravdu zamiluje. Vadim ji podobně jako předtím Brigitte Bardot a Catherine Deneuve přetváří v dokonalou sexy blondýnu a snaží se z ní učinit hvězdu mezinárodního formátu.

Jsou spolu osm let, během nichž natočí několik filmů. V “Pařížance” se Fondová poprvé objevuje nahá. Tehdy také vycházejí její fotky v Playboyi. Svými fyzickými půvaby oslňuje i coby „antigravitační sexbomba“ Barbarella, obracející ve stejnojmenném sci-fi snímku pozemšťany na víru v sexuální svobodu, již shodně s Vadimem tou dobou vyznává. V epizodě z povídkového filmu Podivuhodné příběhy šokují historkou o ženě, která je posedlá svým hřebcem, do nějž se vtělil její mrtvý bratranec (pro posílení incestního dojmu jej hrál Peter Fonda). Fondová tehdy získává image moderní, nezávislé ženy holdující sexu, stejně jako před ní Brigitte Bardot, byť v soukromí se jí vůbec nelíbí, že ji Vadim nutí do trojky s prostitutkou.

Po narození dcery Vanessy dostává Fondová roli v dramatu Koně se také střílejí (1969) a tento film změní její pohled na svět. Do postavy Glorie, účastnící se vyčerpávajícího tanečního maratónu, se tak vžije, že ani nechodí domů, nestará se o dceru a přestává mluvit s manželem. Toho nakonec opouští a vrací se do Ameriky bojovat za politické změny. Zbaví se image sexuálního symbolu, začne nosit krátké, tmavé vlasy a dokonce obviní Vadima ze zneužívání a vykořisťování žen. Začínají 70. léta a z Jane Fondové se pro změnu stává levicová aktivistka protestující proti válce ve Vietnamu…

Portréty Jane Fondové ze 60. let si prohlédněte ve fotogalerii.

Další články

Zavří­t reklamu