Pod nohama moře, nad hlavou nebe. Život na moři skýtá nesmírnou svobodu, byť je nepohodlný a skromný. Foto: Mark Lehn

Pod nohama moře, nad hlavou nebe. Život na moři skýtá nesmírnou svobodu, byť je nepohodlný a skromný. Foto: Mark Lehn | zdroj: Daily Mail


Mizející svět mořských kočovníků: Podívejte se na fascinující fotky z jejich každodenního života

TÉMATA: cestování | borneo

user-avatar

Simona Knotková

1. 03. 2016 | 13:30

Pro nás, jako obyvatele západní civilizace, je celkem nepředstavitelné, že bychom mohli žít bez stálého domova a státní příslušnosti. Přesto jsou na Zemi jedinci, pro něž je podobný způsob žití stále přirozeností. Jedněmi z nich jsou například lidé z kmene Sama-Bajau, jinak nazývaní také kočovníci moře.

Žijí skromně v dřevěných chýších nebo na loďkách u pobřeží ostrova Borneo, loví ryby a dodržují tradice své komunity. Jejich dennodenní přežívání na moři, které se mnohým z nás nejspíš bude zdát nepochopitelné, se pokusil zdokumentovat kanadský fotograf Mark Lehn 

Myslím, že je úžasné, že jejich kultura v naší moderní společnosti stále existuje. Vidět ty lidi a být příjemcem jejich vlídnosti mě opravdu přimělo oceňovat ty nejjednodušší věci v životě,“ říká Lehn po setkání s těmito nevšedními lidmi.  

Zároveň si je ale vědom toho, že i tento zapomenutý svět pomalu, ale jistě mizí do ztracena. Pro zdejší obyvatele se totiž takový život stává čím dál víc těžším a bez státní příslušnosti musí čelit mnohým problémům. I to je důvod, proč se někteří z nich posunují blíže k městům, kde hledají práci.  

V naší galerii si tak můžete prohlédnout možná poslední příslušníky tohoto mořského národa.

user-avatar

Simona Knotková

1. 03. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu