válkaČeskoslovenskoobjevy

Místo Noemovy archy Noemova vejce, přesně tak by se mohl šířit vesmírem život

Místo Noemovy archy Noemova vejce, přesně tak by se mohl šířit vesmírem život
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Slavný fyzik a matematik Freeman Dyson, mimo jiné autor konceptu dysonosféry, přišel s dalším zajímavým názorem. Podle něj by se život vesmírem mohl šířit ve speciálních vejcích, které by fungovaly vzdáleně jako vesmírná Noemova archa.

Tomáš Chalupa 9. července 2018

Čtyřiadevadesátiletý Dyson má stále co říci k problematice života ve vesmíru. Jeho koncept Noemových vajec je velmi zajímavý. Noemova vejce vypadají jako vejce pštrosa a váží několik kilogramů. Není v nich však zárodek jediného ptáka, ale stovky tisíc embryí veškerého života na planetě včetně mikrobů. Celý živočišný svět se nachází v tomto jediném vejci.

Samozřejmě lze takto umístit do vejce i embrya lidí, třeba tisícovky kolonistů, kteří se narodí až na nové planetě. Podle Dysona se takto velmi zlevní cestování vesmírem na vzdálené planety mimo sluneční soustavu. V podstatě by to byly jen náklady na samotné vejce a jeho odpálení do vesmíru. Žádné mnohogenerační lodě nebo složité systémy podpory života, ale pouze jedno speciální vejce.

Dyson přiznává, že bude trvat ještě několik stovek let, než se lidstvu podaří vyvinout technologie pro vytvoření takového Noemova vejce. Předpokladem je významný rozvoj oborů, jako je robotika nebo embryologie, navíc by se také musela najít planeta vhodná ke kolonizaci. Existuje mnoho poměrně slibně vypadajících exoplanet, ale žádná zatím není obyvatelná pozemskými živočišnými druhy nebo lidmi.

Dysonův koncept ale funguje i obráceně. Jestliže lidé jednou budou moci kolonizovat cizí planety pomocí Noemových vajec, můžeme vyloučit, že se náš vlastní život na Zemi nevyvinul z podobného vejce? Možná jej na Zemi vyslali mimozemšťané i s celou plejádou živočichů, kteří pak osídlili Zemi. Anebo to nebyli mimozemšťané, ale lidé z budoucnosti, kteří toto vejce poslali černou dírou, čímž se jim podařilo vrátit se v čase. To už jsou, přiznejme si, velmi divoké spekulace. Tuto hypotézu není možné naprosto nijak ověřit, takže zřejmě zůstane jen myšlenkovým konceptem slavného matematika.

Další články

Zavří­t reklamu