válkaČeskoslovenskoobjevy

Místo mléka a masa dávají klid a něhu. Objímání krav je novou formou psychoterapie

Místo mléka a masa dávají klid a něhu. Objímání krav je novou formou psychoterapie
Zdroj: odditycentral.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Když kráva držená člověkem na mléko nedojí, čeká ji obvykle smrt. Tedy pokud pro ni farmář nenajde jiné využití, jako se stalo na farmě Tenniken ve Švýcarsku. Tam krávy nabízejí na mazlení jako nový druh terapie.

Yvonne Pokorná 8. dubna 2018

S nápadem před třemi lety přišla Sibylle Zwygartová, jejíž rodina provozuje mléčnou farmu ve švýcarském Tennikenu. V té době jedna z jejich krav porodila tři telátka, dvě jalovičky a jednoho býčka. Hned bylo zřejmé, že jalovice budou neplodné, takže ani jedno z telat nebude možné využít pro mléčný byznys. Sibyllin otec se proto chystal všechny tři prodat na jatka, jenže Sibylle se rozhodla je zachránit. Tak dlouho prosila otce, aby zvířata nechal žít, až nakonec svolil pod podmínkou, že Sibylle zajistí peníze na jejich výživu a veterinární péči. Mladá žena souhlasila.

Jen co krávy trochu vyrostly, zapojila je do “práce”. Nejprve se rozhodla splnit si svůj dětský sen, a otevřela dětský zábavní park, kde se děti mohly seznamovat se skotem a být s ním v interakci. Mohly krávy krmit, čistit, vodit je okolo farmy a učit se o nich spoustu zajímavých věcí.

“Mnoho dnešních dětí neví, odkud se bere mléko, a některé ani nepoznali venkovský život,” vysvětlovala Zwygartová pro deník BZ Basel. “Je to také způsob, jak znovu probudit v dětech vztah k zemědělství,” dodala.

To však byl pouze začátek Sibyllina projektu. Brzy se začala poohlížet po sponzorech a oslovovat milovníky zvířat, kteří by byli ochotni měsíčně přispívat pěti franky na péči o zvířata výměnou za možnost se s nimi kdykoliv mazlit a objímat. Brzy nato na statku proběhla první “terapeutická sezení”.

“Krávy jsou obzvlášť vhodné k objímání, protože mají rády tělesný kontakt a jsou to klidná zvířata,” uvedla Zwygartová pro televizi. “Díky své mírumilovné povaze také pomáhají se lidem zklidnit.”

Vyžaduje to ovšem určitou přípravu. Nejprve je třeba se s kravami seznámit, vejít s nimi do kontaktu a získat si jejich důvěru. Pak je teprve možné se s nimi dlouze objímat.

Sibylle Zwygartová zachránila krávy před porážkou tím, že pro ně našla jiné komerční využití.

Sibylle Zwygartová zachránila krávy před porážkou tím, že pro ně našla jiné komerční využití.

Expert na chování zvířat Mario Becker však s tímto konceptem nesouhlasí. Na rozdíl od Sibylle si nemyslí, že krávy jsou “objímací” zvířata. “Pravdou je, že jsou vcelku klidná a líbí se jim tělesný kontakt, ale mohou být nepředvídatelná, když necítí přirozenou potřebu objímat se s lidmi,” argumentuje.

Zwygartová ovšem tvrdí, že Svea, Svenja a Sven (jak se její tři krávy nazývají) jsou na lidi zvyklé už od narození. “Dokonce i ti, co se krav bojí, se jich odváží dotýkat,” poukazuje. Podle Beckera lze krávy zvyknout na lidské objetí, ale varuje před blízkým kontaktem s dobytkem, pokud nebyla navázána důvěra. Také doporučuje dávat si pozor na náhlé a prudké pohyby, které by mohly zvířata vyděsit a vyprovokovat k nečekané reakci.

Další články

Zavří­t reklamu