Závod v extrémně nízkých teplotách si vyžaduje odhodlání a dobrou fyzičku. | zdroj: odditycentral.com


V Ojmjakonu se odehrál nejmrazivější závod na světě. Teplota klesla až k minus padesáti

TÉMATA: zima | sport | extrémní podmínky | rusko

user-avatar

Simona Knotková

18. 01. 2019 | 08:00

V jakutské vesnici Ojmjakon se letos konal první ročník mrazivého závodu. Organizátoři doufají, že se jim z neotřelé sportovní události podaří udělat tradici.

Ojmjakon je jedním z nejchladnějších míst na Zemi, která jsou trvale obydlena. Teploty zde běžně klesají k minus padesáti stupňům, a lidem tak kupříkladu znemožňují nastartovat auto nebo v případě úmrtí vykopat hrob.

V extremních klimatických podmínkách se letos také odehrál první běžecký závod. Šestnáct odvážných sportovců ve věku od jednadvaceti do sedmdesáti jedna let mělo na výběr z celkem pěti tras – pět, deset, dvacet, třicet a čtyřicet dva kilometrů. V nejchladnějším bodě maratonu teplota klesla až k -52 stupňům Celsia.

"Na závod se přišli podívat turisté z Austrálie, Tchaj-wanu, Japonska nebo Indie a nevěřili svým očím. Tohle bylo poprvé, co jsem se pokusili podobný závod zorganizovat. Příští rok do toho určitě půjdeme znovu. Sportovci z celého světa jsou vítáni!" nechala se slyšet závodnice Sargylana Neustrojev.

Další ze soutěžících Jegor Abramov dodává: "Chceme závod zpopularizovat, a ukázat tak, že sportovci jsou schopni adaptace i v extra nízkých teplotách."

Nejlepšího výsledku dosáhl Ilja Pesterev, který zdolal devětatřicetikilometrovou vzdálenost. Úctyhodný výsledek podal také nejstarší účastník Jegor Permjakov, který za dvě a půl hodiny uběhl patnáctikilometrovou trasu.

Na průběh náročného závodu se podívejte v přiloženém videu.

user-avatar

Simona Knotková

18. 01. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu