Miniaturní mumie, o níž se myslelo, že skrývá ostatky ptáka.

Miniaturní mumie, o níž se myslelo, že skrývá ostatky ptáka. | zdroj: iflscience.com


Miniaturní egyptská mumie vydala temné tajemství

TÉMATA: archeologie | výzkum | starý egypt | mumie

user-avatar

Yvonne K.

21. 01. 2017 | 11:00

Když se kurátorka Samantha Harrisová z muzea v britském Maidstone probírala sbírkou více než čtyřiceti staroegyptských artefaktů, narazila na malou mumii ptáka. Nechala ji v nemocnici projet skenerem a zjistila, že pod nerozbalenými obaly mumie se ve skutečnosti skrývají ostatky nedonošeného dítěte.

Artefakt byl původně označen jako “mumifikovaný jestřáb v lněném plátnu a kartonáži” a datován do takzvané Ptolemaiovské doby (323 – 30. př. n.l.). To není nic neobvyklého, protože ve starověkých egyptských hrobkách se nacházelo mnoho mumifikovaných zvířat. Jestřáb byl spojován s Horem, což byl egyptský bůh nebes, slunce a světla a rovněž symbol faraonů, neboť ti byli považování za jeho personifikaci. Mumifikovaný jestřáb na výstavě v muzeu.

CT skenování ovšem ukázalo, že ostatky ve skutečnosti patří nenarozenému dítěti, které bylo potraceno ve 20. týdnu těhotenství. Šlo by tak o jednu z nejmladších mumií, jaké kdy byly nalezeny.  Pro srovnání, loni se podařilo identifikovat dva mumifikované dětské plody pocházející z Tutanchamonovy hrobky, které zemřely ve 25. a 37. týdnu těhotenství matky. Mumie před CT skenerem.

Je možné, že dítě bylo plodem nedovolené milostné aféry samotného faraona. To by by až tolik nepřekvapilo vzhledem ke skandálům a incestům řeckých Ptolemaiovců. Mumie plodu však není dávána do souvislosti s žádným konkrétním faraonem.

Odborníci neplánují mumii rozbalit kvůli odebrání vzorku DNA. Naopak jsou rádi, že CT snímkování umožňuje zkoumat mumii tak, aby nedošlo k jejímu nevratnému poškození. V létě bude tato mumie vystavena v muzeu.

 

user-avatar

Yvonne K.

21. 01. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu