válkaČeskoslovenskoobjevy

Miniaturní egyptská mumie vydala temné tajemství

Miniaturní egyptská mumie vydala temné tajemství
Zdroj: iflscience.com

Když se kurátorka Samantha Harrisová z muzea v britském Maidstone probírala sbírkou více než čtyřiceti staroegyptských artefaktů, narazila na malou mumii ptáka. Nechala ji v nemocnici projet skenerem a zjistila, že pod nerozbalenými obaly mumie se ve skutečnosti skrývají ostatky nedonošeného dítěte.

Yvonne Pokorná 21. ledna 2017

Artefakt byl původně označen jako “mumifikovaný jestřáb v lněném plátnu a kartonáži” a datován do takzvané Ptolemaiovské doby (323 – 30. př. n.l.). To není nic neobvyklého, protože ve starověkých egyptských hrobkách se nacházelo mnoho mumifikovaných zvířat. Jestřáb byl spojován s Horem, což byl egyptský bůh nebes, slunce a světla a rovněž symbol faraonů, neboť ti byli považování za jeho personifikaci.

Mumifikovaný jestřáb na výstavě v muzeu.

Mumifikovaný jestřáb na výstavě v muzeu.

CT skenování ovšem ukázalo, že ostatky ve skutečnosti patří nenarozenému dítěti, které bylo potraceno ve 20. týdnu těhotenství. Šlo by tak o jednu z nejmladších mumií, jaké kdy byly nalezeny. Pro srovnání, loni se podařilo identifikovat dva mumifikované dětské plody pocházející z Tutanchamonovy hrobky, které zemřely ve 25. a 37. týdnu těhotenství matky.

Mumie před CT skenerem.

Mumie před CT skenerem.

Je možné, že dítě bylo plodem nedovolené milostné aféry samotného faraona. To by by až tolik nepřekvapilo vzhledem ke skandálům a incestům řeckých Ptolemaiovců. Mumie plodu však není dávána do souvislosti s žádným konkrétním faraonem.

Odborníci neplánují mumii rozbalit kvůli odebrání vzorku DNA. Naopak jsou rádi, že CT snímkování umožňuje zkoumat mumii tak, aby nedošlo k jejímu nevratnému poškození. V létě bude tato mumie vystavena v muzeu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu