válkaČeskoslovenskoobjevy

Minaret Jam: středověký pomník náboženského pluralismu je ukrytý v afghánských horách

Minaret Jam: středověký pomník náboženského pluralismu je ukrytý v afghánských horách
Zdroj: io9.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Téměř nepřetržitě trvající násilné konflikty v Afghánistánu v posledních třech dekádách ovlivnily to, jak svět tuto středoasijskou zemi dnes vnímá. V červnu 2015 tu radikálové zabili devět pracovníků české organizace Člověk v tísni. Není divu, že se do této oblasti turisté nehrnou. Bývaly však časy, kdy tu lidé žili v poklidu a míru a nevedlo se jim vůbec špatně. Minaret Jam je pozůstatkem této doby.

Irena Gruberová 24. července 2017

Jako osamělý strážce hor stojí minaret Jam již přes 800 let v hlubokém úzkém údolí u řeky Hari v provincii Ghór na západě Afghánistánu. Tyčí se do výšky 65 metrů a obklopují jej 2 400 metrů vysoké hory. Ač je tedy velký a jaksi nepřehlédnutelný, ukryl se mezi hradby hor a svět o něm několik století nevěděl. Až v roce 1886 jej objevil Thomas Holdich, který tehdy pracoval pro Afghánský hraniční úřad. První expedice se k němu však vypravila až v roce 1957 a nestačila žasnout.

Půvabný cihlový minaret je jedním z nejstarších a nejúchvatnějších příkladů islámské architektury ve střední Asii a druhým největším svého druhu na světě. Stojí na osmiúhelníkové základně a skládá se ze čtyř válců poskládaných na sobě, které se směrem nahoru zužují. Má dva dřevěné balkony, přičemž ten horní je zakončen kupolí podpíranou sloupky, uvnitř které dřív svítila lucerna, takže věž sloužila jako vnitrozemský maják. K balkonům vede uvnitř minaretu dvojité spirálové schodiště.

Jemné cihlové ornamenty

Jemné cihlové ornamenty

Minaret je po celém povrchu ozdobený jemnými cihelnými ornamenty a v horní části pak proužky modrých a tyrkysových kachlů. Je na nich kufrickým (nejstarším islámským) písmem vysázený nápis, který říká, že minaret byl dokončen roku 1194 pro sultána Ghiyatha ad-Din Muhammada.

I tak ale původ minaretu zůstává zahalený tajemstvím. Proč vůbec vznikl? Byl součástí mešity, kterou smetla povodeň a po níž dnes nezůstalo ani stopy? Nebo se jednalo o vítěznou věž vztyčenou na počest Ghorů? A co když je jediným pozůstatkem Tyrkysové hory neboli města Firuzkuh, které bývalo metropolí ghorského sultanátu, než je kolem roku 1220 srovnali se zemí Mongolové vedení Čingischánovým synem?

Odpovědi na některé z těchto otázek se možná ukrývají v troskách pevnosti, jež mohla být svého času palácem, a v části opevnění na severním břehu Jam-rud. Navíc v roce 1960 nalezl italský archeolog Andra Bruno poblíž minaretu stopy po starověkém bazaru a historické tabulky – dnes jsou v muzeu v Kábulu – které naznačují, že na tomto místě kdysi stával židovský hřbitov.

Také nápisy na minaretu naznačují, že Tyrkysová hora byla kdysi baštou tolerance, kde vedle sebe v míru žili muslimové, křesťané i Židé. V dolní části minaretu je vytesána 19. súra z Koránu, vyprávějící o Panně Marii a Ježíšovi, které oba islám uznává, stejně jako starozákonní proroky Abraháma a Izáka. Tento text zdůrazňuje, co mají židovské, křesťanské a islámské náboženství společného, a nikoli co je rozděluje. Zdá se, jako by Ghorové tento text do minaretu nenechali vyrýt bez úmyslu – zřejmě jím chtěli apelovat na harmonii a toleranci mezi lidmi, což je vzkaz, který je dnes naléhavější více než dříve.

S minaretem je to v poslední době nahnuté.Hrozí mu pád.

S minaretem je to v poslední době nahnuté.Hrozí mu pád.

Bohužel málokdo si jej dnes přečte, neboť cesta, která k minaretu vede, je riskantní a nebezpečná. Na každém kroku hrozí přepadení, únos nebo vražda. Minaret Jam dnes stojí v té nejnebezpečnější oblasti na světě. Sám se však ocitl v ohrožení – ohrožuje jej řeka, která podemílá břehy a kvůli níž je minaret nahnutý jak proslulá věž v Pise, ničí ho vandalové, zlodějíčci a lovci pokladů, kteří si z něj již odnesli několik ozdobných kachlů. Z tohoto důvodu zahrnulo UNESCO minaret Jam na červenou listinu ohrožených památek. Bohužel v tak konfliktní zóně je tuto památku nelehké chránit.

Další články

Zavří­t reklamu