válkaČeskoslovenskoobjevy

Mimozemšťany je nejlepší hledat na samém okraji naší galaxie, tvrdí vědci

Mimozemšťany je nejlepší hledat na samém okraji naší galaxie, tvrdí vědci
Zdroj: space.com

Novým místem, kde někteří vědci očekávají mimozemské civilizace, je samotný okraj naší galaxie, až za rameny naší Mléčné dráhy. Zde existují takzvané Globulární klastry, které pocházejí z dávno vyhaslých hvězd. Právě tady se nachází solární systém, který prý nejlépe podporuje vznik života.

Tomáš Chalupa 11. dubna 2016

Podle astrofyzičky Rosanne Di Stefano z Harvardské univerzity jsou Globulární klastry plné hvězd, jejichž stáří je kolem 10 miliard let. To je ideální věk a dostatečně dlouhá doba pro vznik inteligentního života. Hvězdné systémy zde leží velmi blízko sebe, často je dělí jen světelné měsíce. Pro představu, nejbližší hvězda je Zemi vzdálena 4,5 světelných let. Tamní civilizace tak mají mnohem lepší možnost objevovat okolní hvězdné systémy a navazovat kontakty s dalšími civilizacemi.

Největším a vlastně zatím jediným adeptem na obyvatelný svět je planeta M4, přezdívaná Methuselah. Obíhá kolem pulsaru a bílého trpaslíka. Stáří Methuselah je 12,6 miliardy let, což z ní činí nejstarší objevenou exoplanetu ve vesmíru. Podle Di Stefano je ale velmi pravděpodobné, že klastr bude plný takto starých planet. Globulární klastr je tak podle ní prvním místem, kde by se měly hledat mimozemské civilizace.

Naše Slunce je staré 4,6 miliardy let. Za tu dobu vznikl na naší planetě život, později i lidstvo, které se dostalo na současnou úroveň. Jenže na jaké úrovni mohou být civilizace, které vznikly před miliardami let? Jejich vyspělost si nelze ani představit. Možná pro ně budeme jako mravenci, možná budeme tak primitivní, že naši existenci ani nezaregistrují.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu