válkaČeskoslovenskoobjevy

Mimozemšťané z tisícovky okolních hvězd nás mohou vidět

Mimozemšťané z tisícovky okolních hvězd nás mohou vidět
Zdroj: Wikimedia Commons

Pořád řešíme, proč nevidíme mimozemšťany, ale zajímavá je také otázka, zda oni mohou vidět nás. Podle všeho nás mohou vidět velmi dobře mimozemšťané, kteří by se nacházeli na tisícovce okolních hvězd.

Tomáš Chalupa 20. května 2021

Přesně je to 1004 hvězdných systémů, které se nacházejí v dohledu naší planety a jsou dostatečně blízko, aby případní jejich obyvatelé mohli analyzovat chemické složení naší atmosféry a stopy života. Vycházejme z předpokladu, že mimozemšťané mají jakousi obdobu našeho Webbova teleskopu, tedy zařízení, které z vesmíru pozoruje ještě hlubší vesmír. Oněch 1004 hvězdných systémů se nachází na výborných pozorovacích místech, odkud mají výhled na Zemi, z toho 508 z nich nabízí nerušený pohled na Zemi více než 10 hodin pokaždé, kdy bude přecházet přes Slunce vzhledem k bodu pozorování. To je dostatečný čas pro sběr potřebných dat, která by mohla mimozemšťanům říct: haló, tady je život!

Další data ukazují následující. Pět procent z oné tisícovky hvězd je příliš mladých na to, aby se na jejich planetách mohl vyvinout inteligentní život. Odtud nás téměř s jistotou nikdo nepozoruje. Zbytek ale může teoreticky hostit inteligentní život. Nejbližší z nich je vzdálená 28 světelných let, nejvzdálenější 328 světelných let, přičemž většina hvězd ve výběru se nachází u vzdálenější hranice.

Thumbnail # Mimozemšťané dýchají vodík, hledejme je na planetách s vodíkovou atmosférou
Mohlo by Vás zajímat:

Mimozemšťané dýchají vodík, hledejme je na planetách s vodíkovou atmosférou

K čemu je to všechno dobré? Vědci se snaží usměrnit hledání inteligentního života (zejména v rámci programu CETI) právě na tyto hvězdné systémy. Pokud existují nějaké inteligentní bytosti, je velká pravděpodobnost, že už o nás vědí. A to by hodně věcí usnadnilo. Zatím je vše teprve v počátcích, z předchozího pozorování jsme zatím zpozorovali exoplanety u pouhých dvou systémů. Tisícovka dalších tak na nás čeká.

Další články

Zavří­t reklamu