Mimozemšťané nás mohou pozorovat hned z devíti planet, bohužel na žádné z nich asi nejsou.

Mimozemšťané nás mohou pozorovat hned z devíti planet, bohužel na žádné z nich asi nejsou. | zdroj: messagetoeagle.com


Mimozemšťané nás možná pozorují hned z devíti planet, tvrdí vědci

TÉMATA: planety | mimozemšťané | astronomie

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2017 | 14:58

Astronomové z univerzity v Belfastu se zapojili do hledání mimozemských civilizací ve vzdáleném vesmíru za hranicemi naší sluneční soustavy. Sice je zatím nenašli, ale zase přišli na jinou zajímavou věc.

Vědci identifikovali nejméně devět planet nalézajících se mimo naši sluneční soustavu, odkud je velmi jednoduché pozorovat planetu Zemi. Vycházejí z předpokladu, že planeta je nejlépe vidět ve chvíli, kdy přechází přes sluneční kotouč hvězdy, tedy při takzvaném tranzitu. Zakrývá tím část světla, a je tak velmi dobře pozorovatelná. Planety s pevným obalem jsou zpravidla blíže hvězdám než plynné planety, které jsou ale zase větší. Vědci se domnívají, že rozhodující ale není velikost, ale právě vzdálenost planety od hvězdy. A v tom má Země velmi dobrou pozici. 

Vědci tedy nasimulovali a spočítali, odkud lze nejlépe pozorovat Zemi při tranzitu přes Slunce, načež identifikovali devět planet. Pokud jsou mimozemšťané právě na některé z nich, musejí nás vidět. Celkově existuje hned 69 exoplanet, ze kterých je vidět alespoň jedna planeta naší soustavy. Bohužel z oněch devíti planet u žádné se nepředpokládá, že by mohla být obyvatelná. Závěr studie tak bohužel nezní příliš povzbudivě – na žádné z identifikovaných planet nejspíš nikdo nežije, kdo by nás pozoroval nebo mohl zjistit přítomnost lidstva. Zkrátka zase jsme sami. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2017 | 14:58

Zavří­t reklamu