válkaČeskoslovenskoobjevy

Mimozemšťané nás možná pozorují hned z devíti planet, tvrdí vědci

Mimozemšťané nás možná pozorují hned z devíti planet, tvrdí vědci
Zdroj: messagetoeagle.com

Astronomové z univerzity v Belfastu se zapojili do hledání mimozemských civilizací ve vzdáleném vesmíru za hranicemi naší sluneční soustavy. Sice je zatím nenašli, ale zase přišli na jinou zajímavou věc.

Tomáš Chalupa 18. září 2017

Vědci identifikovali nejméně devět planet nalézajících se mimo naši sluneční soustavu, odkud je velmi jednoduché pozorovat planetu Zemi. Vycházejí z předpokladu, že planeta je nejlépe vidět ve chvíli, kdy přechází přes sluneční kotouč hvězdy, tedy při takzvaném tranzitu. Zakrývá tím část světla, a je tak velmi dobře pozorovatelná. Planety s pevným obalem jsou zpravidla blíže hvězdám než plynné planety, které jsou ale zase větší. Vědci se domnívají, že rozhodující ale není velikost, ale právě vzdálenost planety od hvězdy. A v tom má Země velmi dobrou pozici.

Vědci tedy nasimulovali a spočítali, odkud lze nejlépe pozorovat Zemi při tranzitu přes Slunce, načež identifikovali devět planet. Pokud jsou mimozemšťané právě na některé z nich, musejí nás vidět. Celkově existuje hned 69 exoplanet, ze kterých je vidět alespoň jedna planeta naší soustavy. Bohužel z oněch devíti planet u žádné se nepředpokládá, že by mohla být obyvatelná. Závěr studie tak bohužel nezní příliš povzbudivě – na žádné z identifikovaných planet nejspíš nikdo nežije, kdo by nás pozoroval nebo mohl zjistit přítomnost lidstva. Zkrátka zase jsme sami.

Další články

Zavří­t reklamu