válkaČeskoslovenskoobjevy

Mimozemšťané možná berou energii z černých děr

Mimozemšťané možná berou energii z černých děr
Zdroj: profimedia.com
+ 14 fotek+ 15 fotek

Je to poměrně smělá myšlenka, ale někteří odborníci se domnívají, že mimozemské civilizace mohou být poháněny energií získanou z černých děr. Dokonce navrhují sledovat černé díry jako stopy při hledání mimozemšťanů.

Tomáš Chalupa 28. ledna 2021

S touto teorií přišel astrofyzik  Luca Comisso z Kolumbijské univerzity v New Yorku a jeho dva kolegové. Domnívají se, že existuje teoretický způsob, jak získávat energii z černých děr. Jejich úvahy navazují na první studii z roku 1977, kterou napsali Roger Blandford a Roman Znajek. I oni si pohrávali s myšlenkou energetického využití černých děr. Obě teorie jsou ale jen teoretické konstrukty, které se podaří ověřit snad jen za použití simulací v superpočítačích. Černá díra je totiž mimořádně komplexní vesmírné těleso, které navíc rotuje, vtahuje do sebe hmotu i energii a má celou řadu  dalších vlastností.

Thumbnail # Černá díra se vyhýbá pohledům teleskopů, vědcům to vrtá hlavou
Mohlo by Vás zajímat:

Černá díra se vyhýbá pohledům teleskopů, vědcům to vrtá hlavou

Princip získání energie by měl spočívat v takzvaném magnetickém znovuspojení (magnetic reconnection), což je fyzický proces probíhající ve vysoce vodivých plazmatech, kde je magnetická topologie přeskupena a magnetická energie je přeměněna na kinetickou energii, tepelnou energii a zrychlení částic. Tuto energii by snad mohly vyspělé vesmírné civilizace využívat. Pokud je budeme hledat, pak bychom měli sledovat okolí černých děr, které mohou sloužit jako energetická centra těchto galaktických civilizací.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu