válkaČeskoslovenskoobjevy

„Mimozemšťané existují, možná jsou už mezi námi,“ tvrdí Helen Sharman, první britský člověk ve vesmíru

„Mimozemšťané existují, možná jsou už mezi námi,“ tvrdí Helen Sharman, první britský člověk ve vesmíru
Zdroj: Profimedia.cz

Začínala jako chemička v čokoládovně Mars, odtud jako první britský člověk vzlétla do vesmíru. Letos tomu bude už dvacet devět let, kdy se Helen Sharman vypravila na sovětskou vesmírnou stanici Mir.

Simona Knotkova 9. března 2020

V květnu roku 1991 se Helen Sharman společně s astronauty Anatolijem Arcebarskijem a Sergejem Krikaljovem vypravila na sovětskou vesmírnou stanici Mir. Bylo to úplně poprvé, co se do vesmíru podíval britský občan. Tento fakt ale někteří přehlíží a Sharman označují jednoduše jako první britskou ženu ve vesmíru. Jak se Helen nechala slyšet v nedávném rozhovoru s The Guardian, vypovídá to něco o našich předpojatých očekáváních.

„Nikdy jsem sama sebe nedefinovala pohlavím a ani to dělat nebudu. Lidé mě často popisují jako první britskou ženu ve vesmíru, ale byla jsem přitom prvním britským člověkem. Vypovídá to o tom, že bychom jinak předpokládali, že by to byl muž. Když do vesmíru vstoupil Tim Peake, někteří na mě prostě zapomněli. Muž, který něco dělá první, je normou. Jsem proto nadšená, že jsem tento řád narušila,“ sdělila dnes šestapadesátiletá bývalá astronautka.

Helen Sharman s Anatolijem Arcebarskijem a Sergejem Krikaljovem. Zdroj. bbc.com

Helen Sharman s Anatolijem Arcebarskijem a Sergejem Krikaljovem. Zdroj. bbc.com

Ve vesmíru strávila celkem 7 dní, 21 hodin a 13 minut. Byla to pro ni životní událost, na kterou nikdy nezapomene. „Není nic krásnějšího než pohled na Zemi z výšky. Nikdy nezapomenu, když jsem to poprvé spatřila. Po startu jsme opustili atmosféru a oknem začalo najednou proudit světlo. Byli jsme nad Tichým oceánem. Nádherné sytě modré moře mi naprosto vzalo dech,“ vypráví.

Díky podobnému zážitku si uvědomila, jak malicherné jsou hmotné statky, které na Zemi vlastníme. „Pobyt ve vesmíru mě naučil, že záleží na lidech, ne na majetku. Nahoře jsme měli všechno, co jsme potřebovali k přežití: správnou teplotu, jídlo a pití, bezpečí. Ani na chvíli jsem si nevzpomněla na fyzické předměty, které jsem vlastnila na Zemi. Když jsme letěli nad určitými částmi zeměkoule, byli to vždy naši milovaní dole, na které jsme během toho letu mysleli.“

A jak je to tedy s těmi mimozemšťany? Na tuto otázku má Sharman jasnou odpověď: „Mimozemšťané existují, o tom není pochyb. Ve vesmíru jsou miliardy hvězd, takže musí existovat celá řada jiných forem života. Budou jako já a vy, stvořeni z uhlíku a dusíku? Možná ne. Je možné, že jsou už mezi námi, a my je jednoduše nedokážeme vidět.“

Kdo jiný by to měl tušit lépe než člověk, který tam nahoře už jednou byl?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu