válkaČeskoslovenskoobjevy

Mimozemšťané dýchají vodík, hledejme je na planetách s vodíkovou atmosférou

Mimozemšťané dýchají vodík, hledejme je na planetách s vodíkovou atmosférou
Zdroj: sciencealert.com

Při každém objevu exoplanety podobné Zemi se vědci snaží dozvědět co nejvíce o její atmosféře. Hledá se samozřejmě kyslík, který je považován za nejdůležitější plyn z hlediska existence života. Ale v časopisu Nature Astronomy byla publikována studie, ve které autoři navrhují hledat také atmosféru na bázi vodíku, protože i vodík může být plyn vhodný pro život.

Tomáš Chalupa 26. května 2020

Měli bychom se dívat na velké planety, jejichž atmosféra se skládá hlavně z vodíku, zhruba tak by se dalo shrnout základní poselství studie. Doposud je zájem vědců zaměřen zejména na planety o velikosti Země a hledá se především kyslík. Zkrátka hledáme kopii naší Země, což ale nemusí být podle autorů studie správná cesta.

Je jasné, že vodík a kyslík nebudou přítomny v atmosféře dohromady, protože spolu tvoří hořlavou směs. Ovšem co když je v atmosféře pouze vodík? I v ní mohou existovat organismy, jak bylo také zdokumentováno při experimentech na Zemi. V laboratoři bylo prokázáno, že bakterie E. coli může žít a rozmnožovat se i v atmosféře na bází vodíku bez jakékoliv přítomnosti kyslíku. Existuje celá řada organismů, které žijí v prostředí bez přítomnosti kyslíku.

Organismy v těchto prostředích po sobě naopak zanechávají zřetelnou „stopu“ v podobě dalších plynů, které je možné detekovat. Co se vlastně snaží studie říct? Zkrátka to, že život je rozmanitý a nemusí být navázán jen na kyslík. I ten pozemský existuje v malé části bez kyslíku a využívá naopak vodík. Pokud je to stejné i ve vesmíru, pak obří planety s vodíkovými atmosférami mohou být rovněž obývané organismy, které po sobě navíc zanechávají zřetelné chemické stopy. Teleskopy jsou schopné tyto stopy zachytit, což může být při hledání života velmi užitečné.

Na druhou stranu pokud se rozšíří počet zajímavých planet i na obry s vodíkovou atmosférou, bude to odhadem dvojnásobek planet, než kolik jich zkoumáme nyní. Je otázka, jestli skutečně má lidstvo takové kapacity, aby se pustilo do výzkumu těchto planet. Navíc i při objevu oněch plynných stop nikdy nebude existovat jistota, že jsou dílem nějakých mikroorganismů, a nikoliv výsledkem nějakého jiného přírodního procesu. Zkrátka je to zajímavá hypotéza, ale její praktické důsledky zatím nejsou velké.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu