Překvapivý nález čekal na archeology v honduraské džungli

Překvapivý nález čekal na archeology v honduraské džungli | zdroj: ews.nationalgeographic.com


Mimozemšťan, svastika a hlava šamana: V honduraské džungli se našly stovky předmětů neznámé civilizace!

TÉMATA: archeologie | objevy | předkolumbovská amerika

user-avatar

Irena Gruberová

6. 05. 2016 | 11:00

Nedávný výzkum v odlehlé oblasti honduraské džungle přinesl neuvěřitelné množství kamenných artefaktů, které po sobě zanechala neznámá civilizace z předkolumbovské doby. Uprostřed archeologického naleziště nazývaného Město jaguára vykopali archeologové přes 200 soch, mezi nimi i podivnou humanoidní postavu s trojúhelníkovou hlavou.

Jak archeologové uvedli, objekty byly umístěny pohromadě na podlaze z červené hlíny. Uspořádány byly okolo speciální plastiky supa s částečně roztaženými křídly, který byl obklopen rituálními kamennými nádobami. Okraje těchto nádob byly ozdobeny obrázky hadů a supů. Soška supa

To, co archeology nejvíce překvapilo, byly rytiny znázorňující zvláštní postavu jakéhosi humanoida s vrásčitým tělem, trojúhelníkovou hlavou a dutýma očima. Dalším zajímavým artefaktem byla noha rozbitého mlýnského kamene s pseudoglyfy, která matně připomíná "mayskou nebeskou skupinu" – abstraktní vyobrazení noční oblohy pod sedícími sochami v Chichen Itza v Mexicu. V centru této nohy byl vyryt tajemný znak ve tvaru svastiky. Pozornost vzbudila také hlava jaguára, podle kterého dostalo naleziště své jméno. Podle vědců představuje šamana v podobě napůl lidské a napůl zvířecí. Tajemné artefakty pocházejí z mezoamerické post-klasické doby, někdy mezi lety 1000 až 1520. 

Rituální nádoba se soškou podivného humanoida

Jaguáří město bylo objeveno v roce 2012 při leteckém průzkumu. Bylo ukryto v džunglí zarostlém horském údolí v odlehlé části honduraské Amazonie, známé jako La Mosquitia. Nově nalezené artefakty byly zřejmě součástí svatyně a sloužily k rituálním účelům. Některé byly úmyslně rozbité. Dávní obyvatelé Ameriky měli ve zvyku rozbíjet či provrtávat předměty před jejich uložením do hrobů. Je možné, že lidé z Jaguářího města shromáždili cenné a posvátné předměty, aby je ukryli na jedno místo těsně před tím, než navždy opustili své město. Nechali tam jako poslední oběti svým bohům a rozbili je, aby z nich vypustili duchyNoha s rytinami svastiky

Otázkou je, proč město vlastně opustili. Vědci pro to mají několik teorií, ale chybí jim důkaz. Jako nejpravděpodobnější se jeví hypotéza, že lidi z jejich města vyhnaly epidemie nemocí, které sem zavlekli první Evropané. Během 16. století se neštovice, spalničky a chřipka rozšířily po Karibiku a vyhubily na 95 procent původních obyvatel. Opuštěného města se poté zmocnila džungle. Dnes už je těžké představit si, že v této pusté divočině dříve bývalo živé a pulsující středisko dálkového obchodu.

user-avatar

Irena Gruberová

6. 05. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu