válkaČeskoslovenskoobjevy

Mimozemský život může být fialový, stejně jako byl kdysi na Zemi

Mimozemský život může být fialový, stejně jako byl kdysi na Zemi
Zdroj: images-free.net
+ 3 fotky+ 4 fotky

První život na měl možná levandulový odstín. Dlouho předtím, než Zemi pokryly zelené rostliny, začaly fialové mikroorganismy využívat sluneční energii. Vědci předpokládají, že stejnou evoluční cestou se vydal i mikroskopický život na jiných planetách.

Yvonne Pokorná 26. března 2019

Vědci z Marylandské univerzity a Kalifornské univerzity v Riverside svoji teorii postavili na počáteční historii Země. Rostliny a řasy využívají k absorpci sluneční energie chlorofyl, ale neabsorbují zelené světlo. Tato skutečnost je zvláštní, protože zelené světlo je energeticky bohaté. Vědci si to vysvětlují tím, že před rostlinami tu byly jednoduché organismy, které již využívaly tuto část světelného spektra. Používali k tomu fialové pigmenty retinalu, které absorbují zelené světlo velmi dobře.

Tento způsob využívání sluneční energie je stále široce rozšířen mezi levandulově zbarvenými bakteriemi a jednobuněčnými organismy zvanými archaea, které najdeme všude po světě, od oceánů přes suchá údolí na Antarktidě až po povrchy listů. Vědci již dříve předpokládali, že tyto fialové bakterie byly kdysi tak rozšířené, že bránily rostlinám v absorpci zeleného světlo. Jejich konkurenci se rostliny vyhnuly vyvinutím chlorofylu, který převážně absorbuje červené a modré světlo.

Podle vědců stejný vývoj nastal i na jiných planetách včetně těch uvnitř naší sluneční soustavy. Navrhují proto pátrat ve vesmíru nejen po zeleně zbarveném životě, ale i tom, co vyzařuje fialový odstín. Fialová barva se tak může stát vodítkem, které astronomy přivede k planetám, na kterých je možný skutečný život. Některé z nich by se mohly nacházet v podobné fázi vývoje, v jakém byla planeta Země ve svých fialových počátcích.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu