Touha cestovat je zakódována v lidských genech, má ji jen 20 procent populace

Touha cestovat je zakódována v lidských genech, má ji jen 20 procent populace | zdroj: earthables.com


Milovníci cestování to mají prostě v genech, tvrdí vědci

TÉMATA: medicína | cestování

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 12. 2016 | 11:00

Pokud pociťujete silnou touhu opustit místo, kde žijete, a vydat se někam pryč, zřejmě za to mohou vaše geny. Tvrdí to alespoň vědci, kteří přišli na to, že za naší zvědavostí, touhou cestovat a nesetrvávat na jednom místě, je naše DNA.

Konkrétně se tu bavíme o derivátu genu DRD4-7R. Ten je zodpovědný mimo jiné za úroveň dopaminu v mozku. Přezdívá se mu také gen toulavosti, protože zvyšuje zvědavost a neklid. Jedinci s tímto genem jsou přímo puzeni k tomu, aby cestovali a objevovali nová místa. Jsou neustále v pohybu, pořád cestují. Tito lidé se dají velmi lehce poznat. Pokud s nimi zapředete hovor, velmi rychle se s vámi začnou bavit o tom, kde všude byli a to samé budou chtít slyšet od vás. 

Tento gen má pouze 20 procent světové populace. Je to právě tento gen, který před 70 000 lety přiměl předchůdce moderních lidí v Africe, aby se vydali na cestu na sever co nejdále z kontinentu. To ostatně platí i o dnešní migraci. Velmi často se na cestu za lepším životem pouštějí lidé právě s tímto genem. Zajímavé je, že tento gen také způsobuje dlouhověkost, respektive kdo ho nemá, žije průměrně kratší dobu. Opět to souvisí s cestováním, které přináší zážitky a zkušenosti a je pro něj nutná dobrá fyzická kondice. To vše hraje roli v celkové délce života. Cestování je tak nejen zábavné, ale i zdravé. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 12. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu