Miloš Kopecký v titulní roli ve filmu Svatby pana Voka (1970)

Miloš Kopecký v titulní roli ve filmu Svatby pana Voka (1970) | zdroj: Pavel Kovář: Důvěrný portrét


Miloš Kopecký ženy potřeboval jak slunce a vzduch, užíval si jich plnými doušky!

TÉMATA: miloš kopecký | hříchy slavných

user-avatar

Blondie

14. 04. 2015 | 16:30

Legendární český herec, nejslavnější filmový padouch a nejpopulárnější televizní ortopéd Miloš Kopecký trpěl kromě maniodepresivní psychózy také značnou slabostí pro druhé pohlaví. Nijak se tím netajil a své poslední manželce vysvětloval, že ženy potřebuje k udržení psychického zdraví.

Kolik vlastně prošlo životem tohoto nenapravitelného sukničkáře milenek, nevěděl možná ani on sám, byť se jimi příliš netajil ani před manželkami. Pokud jde o ně, ty měl Kopecký oficiálně čtyři, ale spekuluje se, že byl ženat pětkrát, byť záznam o jednom sňatku neexistuje. Už za války ho prý rodiče oženili s vlastní sestřenicí Evou Grimmovou, která skončila v koncentračním táboře, odkud už se nevrátila. „Prý to v židovských rodinách bylo běžné, aby majetek zůstal pohromadě,“ vysvětlovala hercova poslední manželka Jana Kopecká, která se o tom dozvěděla od jednoho rekvizitáře v divadle. „Mně o tom ale nikdy nic neřekl a navždy to tak zůstane jeho tajemstvím,“ dodala.

 Stela Zázvorková

Stella na vozíčku

Svoji první ženu Stellu Zázvorkovou poznal Kopecký už za války v recitačním sboru Kolektiv Tvar, ale sblížili se až po jejím skončení, když oba vystupovali v divadle Větrník. „Byli jsme zkrátka pořád nablízku, až jsme spolu začali chodit… Ale jak už to v životě chodí, Stela se mnou přišla do jiného stavu, a tak se konala svatba,“ přiblížil začátky jejich vztahu sám herec. Nevěstu tenkrát vezl k oltáři na invalidním vozíčku, ač byla úplně zdravá – šlo jen o recesi. Manželství však vydrželo jen rok, ale zůstali přáteli. Jejich dcera Kateřina však v 15 letech spáchala sebevraždu. 

Kateřina Soukupová

Krásná tramvajačka

Kateřinu Soukupovou poznal Kopecký při návštěvách Mánesu, kde se ve 40. a 50. letech scházeli herci, malíři a další umělci. Byla velmi krásná, navíc dcerou velkostatkáře, a tak ji Kopecký přebral tehdy začínajícímu skladateli Harrymu Macourkovi. „Než ji okouzlil Harry, měla známost s bohatým továrníkem, který ale tušil, co se s touto zemí bude dít, a včas zdrhnul do Anglie. Leč bez ní,“ zapsal si herec do deníku. Když se pak komunisté po únorovém puči dostali k moci, šoupli milou Kateřinu coby dceru kulaka a bývalou milenku emigranta do kárného pracovního tábora pro nemakačenky, kde jí po čase řekli: „Hele, holčičko, nejsou tramvajáci a tramvajačky. Když tuhle práci budeš dělat, dostaneš se odsud!“ Manželství známého umělce a napravené krásné tramvajačky mohlo v poúnorové době působit jako symbol nového společenského řádu, leč vydrželo jen něco málo přes rok. Jaké byly další osudy sličné Kateřiny, není známo, Kopeckému se zcela vytratila z očí. Je možné, že se jí nakonec podařilo emigrovat za továrníkem.

 S Alenou Vránovou

Královna ze zámeckých schodů

Milena Le Breux, nejprve manželka herce Felixe Le Breux a později režiséra Zdeňka Brynycha, si Kopeckého poprvé všimla koncem 40. let na žofínské plovárně. Tehdy se ho ovšem spíš bála. „On pro mě nebyl, abych tak řekla – košer. Slečny, které k němu patřily, se poznaly podle toho, že na plovárně chodily v plavkách a lodičkách s vysokými podpatky, to on rád,“ prozradila herečka. Po rozvodu s prvním mužem v roce 1954 však kouzlu vyhlášeného proutníka nakonec propadla. „Začalo to oboustranným okouzlením, které však bylo spíše okouzlení stavem být okouzlen. Měli jsme stejné intelektuální zájmy, milovali jsme stejné knihy,“ vzpomínala paní Milena. Milostné okouzlení se však po půl roce rozplynulo. Zůstali však kamarády a Kopecký dál v jejím bytě na Nových zámeckých schodech přebýval. Měl se tu totiž královsky. Mohl si domů vodit dámské návštěvy, využívat královský servis Mileniny hospodyně, která skvěle vařila, prala a žehlila mu i jeho košile a přitom se obzvlášť nestarat o placení činže. Když se mu paní Milena po letech svěřila s tím, že často tak tak že vyšla s penězi, opáčil překvapeně:Opravdu?! Ale já jsem měl pocit, že si žijeme královsky, já se přece tenkrát tak fintil.“

Po sedmi letech však pohár trpělivosti Mileny Le Breux přetekl, to když Kopeckému při dovádění s jednou slečnou zapadl nedopalek cigarety do gauče a málem způsobil požár v domě. Sehnala mu krásný nový podnájem na Vinohradech, sbalila mu a přestěhovala všechny jeho věci, zařídila mu i telefon a dokonce na stůl postavila vázu s kyticí na uvítanou. Po Praze pak rozhlašoval, že rozchod se mnou je lepší než rozejít se s anglickou královnou, “ smála se.

 S Věrou Chytilovou

Klapka z Barrandova

Jednou z dam, které si Kopecký vodil do podnájmu k Mileně Le Breux, byla tehdy 25letá začínající filmařka Věra Chytilová. Tou dobou pracovala jako klapka na Barrandově a tam poznala při natáčení filmu Severní přístav Miloše Kopeckého. Fyzicky se jí zpočátku nelíbil a nechápala, kde bere takové sebevědomí, jenže když se na ni zaměřil, ani ona neodolala jeho svodům. „Začala jsem s ním chodit vlastně z trucu, abych dokonale zabila svůj minulý vztah. Kdo ale mohl tušit, že se z toho rozvine láska, která potrvá tři roky,“ vymlouvala se pak. Od začátku si však byla vědoma toho, že je herec na holky. „Kolem něj neprošla jediná trošku hezká ženská, aby si jí nevšiml. To je ostatně vlastnost všech mužů. On byl velký holkař a svůdce, to jsem věděla, když i mě začal zahrnoval svou pozorností. A proto byl taky náš vztah od samého počátku plný napětí,“ prozradila slavná režisérka. Často se spolu hádali, Chytilová na něj při jedné hádce vylila hrnek mléka, při jiné ho shodila z kola. Na druhou stranu mu pomáhala, když měl těžké deprese. V tu chvíli musel být s ním někdo nablízku a držet ho za ruku. Milena Le Breux proto sama zvala Chytilovou k nim do bytu.

I přes hercovu chorobu si ho Chytilová chtěla vzít a mít s ním děti, nakonec však pochopila, že se na něho nedá nikdy spolehnout, že je člověkem do přepychu, a ne do nepohodlí. Poslední kapkou k rozchodu byl jeho deník, který si u ní zapomněl. „Konečně doma, konečně klid!“ zapsal si Kopecký po schůzce s Věrou, ač jí přitom do očí vždy tvrdil, jak hrozně nerad odchází.Byl to šok. V tu chvíli jsem se definitivně rozhodla, že v téhle neupřímnosti nemůžu žít,“ řekla Chytilová.

 S Janou Lichtenbergovou

Pražská Bardotka

Potřetí se Kopecký oženil v roce 1963. Jeho vyvolenou byla tanečnice z pražského baru Alhambra Jana Lichtenbergová, o které se říkalo, že se podobá tehdy populární francouzské herečce Brigitte Bardotové. Vzali se po krátké známosti v hotelu Jalta a krátké trvání mělo i jejich manželství. O důvodech rozvodu leccos naznačuje už samotný text svatebního oznámení, v němž stálo, že Miloš Kopecký oznamuje, že zůstává nadále svobodný, přestože se žení.

 S Janou Křečkovou

Tajná nevěsta

Teprve až čtvrtý pokus o manželství Miloši Kopeckému vyšel. Manželství s krásnou baletkou Janou vydrželo 30 let, až do hercovy smrti v roce 1996. Vzali se tajně v jihočeské Křemži, kde si pořídili mlýn. Po svatbě poslal Kopecký rodičům nevěsty jen telegram, v němž jim poděkoval za dceru, která – jak napsal – se zdát být dobrá. Neznamenalo to však, že by přestal mít o jiné ženy zájem. Jeho manželce to sice zpočátku nebylo dvakrát milé a dokonce uvažovalo i o rozvodu, ale Kopecký ji se šarmem sobě vlastním přesvědčil, že je od přírody na holky a nemůže bez nich žít. „Potřebuju je pro psychické zdraví a pro svou práci jako vzduch nebo slunce,“  zapřísahal se.

Jana Křečková si na jeho věčné zálety nakonec zvykla, dokonce i tolerovala, když si své milenky zval k nim na chalupu. „Normálně jsem se v nimi bavila, protože to byla většinou slušná děvčata. Horší bylo, když se tam jednou nedopatřením sešly dvě. Byly na sebe šíleně naštvané, ale já z toho měla srandu,“ líčila Křečková s úsměvem prekérní situaci. Mimo nevěry a deprese se prý ale jinak choval výtečně a byla s ním velká legrace a zábava. Jak paní Jana přiznává, ani ona nebyla svatá a Kopeckému občas zahnula s některým z jeho kamarádů. Podle režiséra Jiřího Melíška však Kopecký na všechny nepříčetně žárlil.

 S Martou Kadlečíkovou

Přitažlivější než gazela

Pozoruhodně platonický vztah udržoval Kopecký se spisovatelkou a scénáristkou Martou Kadlečíkovou, přítelkyní Jiřího Muchy. Většinou si spolu telefonovali a hlavně dopisovali. Když se totiž sešli, měli oba problém dostat se ke slovu. Sexuální choutky vůči Kadlečíkové si herec vybíjel spíše v dopisech, v nichž svoji přítelkyni chlípně lákal  do svého Červeného mlýna. Předem sliboval, že bude málo mluvit, bude viset na jejích rtech a občas se jí ukáže nahý, aby byla legrace. Na pohlednici se snímkem gazely jí napsal: „Elegance a půvab této gazely jsou nesporné. Ale to jest prd, to jest úplné hovno, jemnostslečno, proti tomu, když jdete Vy! Např. sexuálně mne přitahujete nesrovnatelně více Vy než ta gazela. Je to důkaz? Je. (…) Z Vaší kůže bych chtěl mít náprsní tašku, lepší než z gazely. Nebo rukavice. Před nedělí má být opět pěkné počasí. Přijeďte!“ O 13 let mladší Kadlečíková si celé roky všechny Kopeckého dopisy uschovávala a zemřela jen půl roku po hercově smrti.

S Annou Wetlinskou

Dlouhovlasá televizní hlasatelka

Poslední láskou stárnoucího donchuána byla Anna Wetlinská, někdejší populární televizní hlasatelka. Se svým vztahem se na veřejnosti ti dva nijak netajili. Trávili společné dovolené na Kopeckého mlýně, odjeli si spolu vyrazit z kopýtka i na Kubu k moři. Tam ovšem žárlivého herce nesmírně rozčilovalo, že si jeho půvabné, dlouhovlasé blondýnky všímají jiní muži, zatímco o něj se nikdo nezajímá. Podle Kopeckého manželky prý ambiciózní hlasatelka na herce tlačila, aby se rozvedl, prodal mlýn a za utržené peníze koupil pro ně vilu v Praze. „Milda mi říkal, abych se nebála, že mě nikdy neopustí. Bylo to naše velké tajemství, stala jsem se spojencem svého muže proti jeho milence!“ prozradila po letech s jistým uspokojením Jana Křečková-Kopecká.

 

user-avatar

Blondie

14. 04. 2015 | 16:30

Zavří­t reklamu