válkaČeskoslovenskoobjevy

Milla Jovovich ostře kritizuje zákaz potratů v amerických státech. Svěřila se s vlastním hrůzným zážitkem

Milla Jovovich ostře kritizuje zákaz potratů v amerických státech. Svěřila se s vlastním hrůzným zážitkem
Zdroj: instagram.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V USA se zvyšuje počet států, které značně omezují právo žen na potrat. Právě tato skutečnost přiměla ukrajinsko-americkou herečku Millu Jovovich, aby se s ostatními podělila s vlastní hrůznou zkušeností.

Simona Knotkova 22. května 2019

Každá žena by měla mít právo podstoupit bezpečný potrat za asistence zkušených doktorů. Stále více států v USA však toto právo ženám upírá a povoluje jim uměle přerušené těhotenství pouze do doby, než plodu začne bít srdce, což je kolem šestého týdne. Velká část žen v této době dosud ani netuší, že je gravidní. V Alabamě dokonce přišli s návrhem, podle kterého by zákrok po vymezené době nemohly podstoupit ani oběti znásilnění či incestu.

Nový zákon, který vstoupil v platnost ve státě Georgia, přiměl herečku ukrajinského původu Millu Jovovich k osobně laděnému příspěvku na Instagramu. Zpovídá se v něm z potratu, který před nějakou dobou musela sama podstoupit. Děsí ji fakt, že nyní vzroste počet žen, které budou riskovat svůj život během domácích potratů nebo potratů prováděných nekvalifikovanými osobami v neuspokojivých podmínkách.

„Potrat sám o sobě je pro ženu emočně náročný, na to ho ani nemusí podstupovat v nebezpečných a nehygienických podmínkách. Já sama jsem jej z naléhavých důvodů musela podstoupit před dvěma lety. Byla jsem čtyři a půl měsíce těhotná a zrovna jsem natáčela ve střední Evropě. Když jsem začala předčasně rodit, řekli mi, že musím být po celou dobu při smyslech. Byl to jeden z nejhorších zážitků, jaké jsem kdy prodělala. Pořád se mi o tom zdají noční můry. Byla jsem osamělá a bez pomoci. Když přemýšlím, že některé ženy budou kvůli novému zákonu nuceny podstoupit potrat ještě za horších podmínek, zvedá se mi žaludek,“ vzpomíná v příspěvku na sociální sítí.

Představitelka filmových postav ze snímků jako Pátý element nebo Resident Evil je již dvojnásobnou matkou. O třetím těhotenství veřejnosti ani nestihla říct, když ji během práce náhle zastihly zdravotní komplikace. S následným traumatem se vypořádávala v tichosti, bez zájmů médií.

„Zažila jsem kvůli tomu jedny z nejhorších depresivních stavů svého života a velmi těžko jsem z toho dostávala. Musela jsem si dát pauzu od kariéry. Měsíce jsem byla izolovaná od světa, ale kvůli svým dětem jsem musela zůstat silná. Díky Bohu, že jsem nakonec našla cestu ven z toho osobního pekla i bez prášků, ale vzpomínka na to, čím jsem si prošla a co jsem ztratila, se mnou zůstane až do smrti. Potrat je sám o sobě noční můra. Žádná žena si jím nechce projít. Musíme ale bojovat za právo podstoupit ho v bezpečí, když jednou nebude jiné volby. Nikdy jsem o svém zážitku nechtěla mluvit. V této situaci ale nemůžu zůstat potichu,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu