válkaČeskoslovenskoobjevy

Miliony zářících ohnivek zaplavily pobřeží Aljašky

Miliony zářících ohnivek zaplavily pobřeží Aljašky
Zdroj: messagetoeagle.com

Severozápadní pobřeží Aljašky zaplavily miliony fosforeskujících tvorů, kterým se česky říká ohnivky. Tito světélkující tvorové zmátli vědce, kteří nevědí, proč se ohnivky objevily zrovna teď.

Tomáš Chalupa 27. června 2017

Příčinou by mohlo být, že po tři roky byly okolní vody nadprůměrně teplé, tento rok ale teploty skokově poklesly. Právě tento pokles teploty by podle vědců mohl stát za jejich náhlým výskytem.

Ohnivky jsou schopné vytvářet své vlastní klony, a dohromady tak vytváří kolonie o milionech jedinců. Ti se ale vyskytují zejména v tropických mořích a jejich výskyt u Aljašky je pro vědce překvapením. „Je to vážně divné. Nikdy jsme tu nic podobného neviděli,“ říká Jennifer Fishcerová z Oregonské státní univerzity. Jejich počet je rovněž velmi překvapivý, jde o opravdu velmi početné kolonie. Ty musely zkonzumovat velké množství potravy. Jenže se zatím neví, čím se vlastně ohnivky živí. Každopádně toho musely sníst u břehů Aljašky tuny.

Vědci tak mají mnoho námětů k přemýšlení. Proč se ohnivky objevily tak daleko na severu a proč jich je tolik? Čím se živí a kdo se živí ohnivkami? Samé otázky.

Další články

Zavří­t reklamu