válkaČeskoslovenskoobjevy

Miliony ohnivek zaplavily západní pobřeží USA, přitom tam vůbec nemají být

Miliony ohnivek zaplavily západní pobřeží USA, přitom tam vůbec nemají být
Zdroj: allthatsinteresting.com

Miliony podivných tvorů zvaných ohnivky opustily svůj přirozený habitat v tropických mořích a objevily se na západním pobřeží Spojených států. Vědci se snaží přijít na to, co je k této neobvyklé migraci přimělo.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2018

Miliony těchto tvorů zaplavily pobřeží Oregonu, Washingtonu, Kalifornie a dokonce Aljašky. Ohnivky jsou přitom doma v teplých vodách středního Pacifiku. Vědci proto bádají nad tím, co je vede k migraci do chladných vod na pobřeží USA.

Latinský název pro ohnivky je pyrosomidae, což je odvozeno od řeckého sousloví ohnivé tělo. Je to dáno tím, že tito miniaturní tvorové dokáží velmi jasně zářit. Patří k bioluminisenčním živočichům, kteří žijí v ohromných koloniích. Nemají pevné tělo, jsou spíše cosi jako želé, jejich tvar se v čase mění. Živí se planktonem a existují teorie, že právě to souvisí s jejich migrací. Mohou totiž pociťovat nedostatek potravy, takže ji musí hledat jinde. Souvisí to zřejmě také nějak s globálním oteplováním. Poprvé byly ohnivky pozorovány u amerických břehů v roce 2012. Současná vlna je ale daleko větší než ty předchozí a svědčí o trendu, který zřejmě bude pokračovat i v dalších letech.

Vědci a také místní rybáři ale z přítomnosti ohnivek nejsou nadšení. Obávají se, že se mohou dostat do rybářských sítí nebo motorů lodí a poškodit je. Vědci si zase nejsou jistí, zda v případě, že celé kolonie ohnivek uhynou, mohou nějak otrávit vodu v moři. Je potřeba mít na paměti, že jde o živočišný druh, který zkrátka v těchto vodách není doma a jeho masový výskyt může mít množství nám dosud neznámých důsledků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu