válkaČeskoslovenskoobjevy

Milionová kolonie mravenců kanibalů přežívala v jaderném bunkru

Milionová kolonie mravenců kanibalů přežívala v jaderném bunkru
Zdroj: Wojciech Czechowski/Journal of Hymenoptera Researc

Vědci objevili kolonii mravenců na místě, kde by je rozhodně nikdo nečekal. Na místě, kde neměli žádnou potravu a celkově byli odříznuti od svých běžných podmínek. Přesto přežili v milionové populaci. Ovšem způsob, jakým toho dosáhli, byl i pro vědce šokující.

Tomáš Chalupa 11. května 2021

S výzkumem začali polští vědci v roce 2013. Tehdy navštívili atomový bunkr ve východní části země, který za komunismu patřil Rudé armádě. Uvnitř našli uvězněnou populaci mravenců a některé další druhy hmyzu. Mravenci podle všeho přežili tak, že se stali kanibaly a požírali se nevzájem.

Když vědci navštívili bunkr poprvé, našli v něm hromady mrtvých mravenců, ale také populaci živých. Ti byli odříznuti od jakýchkoliv zdrojů potravy a nemnožili se. Jejich mraveniště propadlo hluboko do bunkru zřejmě větrací šachtou. V podstatě se ocitli jako na jiné planetě, beznadějně uvězněni v bunkru.

Vědci ponechali mravence svému osudu a vrátili se za dva roky. Čekali, že najdou jen mrtvé mravence a celá kolonie bude pryč. Ke svému překvapení zjistili, že kolonie se naopak dramaticky zvětšila.Masy mravenců rodu Formica polyctena byly uvězněny v bunkru a neměly jinou možnost (než se stát kanibaly),“ uvedl biolog Wojciech Czechowski.

Vědci postavili cosi jako dřevěný chodník z bunkru zpět do ventilační šachty. Mravenci měli šanci vyjít zpět do svého původního prostředí. Vědci se opět vrátili do bunkru za rok a nalezli místo prázdné. Všichni mravenci byli pryč, kromě hromad torz mrtvých těl. Často to byly oddělené hlavy či končetiny, i některá těla nesla známky kusadel. Závěr byl zcela jasný. Na nehostinném a extrémně izolovaném místě se mravenci dál snažili zachovat svou kolonii a uchýlili se zcela bez pochyb ke kanibalismu. Pojídali mrtvá těla svých kolegů, čímž získali paradoxně nový, nevyčerpatelný zdroj živin. Jen díky kanibalismu přežili v bunkru mnoho let. Pro vědce je to další ukázkou toho, jak mimořádně životaschopní a odolní mravenci jsou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu