válkaČeskoslovenskoobjevy

Milionář si postavil loď jako ze Star Wars, jmenuje se Duch

Milionář si postavil loď jako ze Star Wars, jmenuje se Duch

Milionář Gregory Sancoff sám navrhl a vyvinul revoluční válečné plavidlo, které bylo podle něj inspirováno filmem Star War. Na jeho vývoj a stavbu utratil 15 milionů dolarů. O loď má údajně zájem americké námořnictvo.

Tomáš Chalupa 11. prosince 2014

Vypadá jako stíhač X-Wing z filmu Star Wars. Je to soukromé plavidlo Gregory Sancoffa. Je to loď, které létá nad vodou na svých nohách. Její jméno je Duch (Ghost). Vzpěry jsou schopné se natáčet a zvedat loď nad úroveň hladiny moře podle toho, jaké jsou vlny. Pohání ho čtyři šrouby napájené ze dvou motorů, každý o výkonu 2000 koňských sil. Využívá i principu superkavitace, který výrazně zvyšuje rychlost a snižuje odpor vody.

Pohled z kabiny lodi

Pohled z kabiny lodi

Loď obsluhuje tříčlenná posádka, ale v případě potřeby může plout i na jakéhosi autopilota, který řídí plavidlo sám. „Je to super pocit, když si sedíte uvnitř a pijete kávu, zatímco pod vámi jsou dvoumetrové vlny,“ popisuje své zážitky z plavby Sancoff.

Ghost na cvičné plavbě

Ghost na cvičné plavbě

Podle Sancoffa o Ducha údajně neoficiálně projevil zájem Pentagon. Loď však nejprve čekají testy rychlosti a spolehlivosti. Sancoff si myslí, že armádě by se stroj mohl hodit jako obdoba útočné helikoptéry, jen plující na moři. Je schopen pojmout jednotku vojáků, kterou může vysadit na kterémkoliv pobřeží. Navíc je loď vyrobena tak, že je podle Sancoffa pro radary téměř neviditelná. Sancoff věří, že testy dopadnou úspěšně a jednání s Pentagonem se rozběhnou na plné obrátky.

Ghost v přístavu

Ghost v přístavu

Jenže odborníci jeho nadšení zase tolik nesdílejí. Odborník na obranu John Pike říká, že námořnictvo nemá příliš využití pro takovouto loď. „Není mnoho problémů, které by tato loď řešila, a které už by zároveň nebyly vyřešeny jinými prostředky. Je také neobvyklé, aby soukromník postavil prototyp válečné lodi dlouho před tím, než si vůbec podobné plavidlo nějaké námořnictvo objedná. To je naprosto nevídané,“ vysvětluje Pike.

Ještě jednou pohled do kabiny

Ještě jednou pohled do kabiny

Jenže Sancoff má na věc jiný názor. „Bratři Wrightové, kteří sestrojili první letadlo, se o životaschopnosti letadel snažili přesvědčit ministerstvo obrany celé roky. A dnes všichni víme, jak to bylo s letadly dál.“

Další články

Zavří­t reklamu