válkaČeskoslovenskoobjevy

Miliardáři unesli vnuka, nechtěl zaplatit, ale pak mu přišel balíček

Miliardáři unesli vnuka, nechtěl zaplatit, ale pak mu přišel balíček
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vnuk amerického ropného magnáta John Paul Getty III. byl unesen a mučen. V průběhu vyjednávání obě strany prokázaly neústupnost, ale únosci se začali uchylovat k velkým krutostem. Případ dodnes budí hrůzu.

Tomáš Chalupa 5. května 2020

10. července 1973 se šestnáctiletý John Paul Getty III. procházel po italské Piazza Farnese v Římě, když jej obestoupila skupina členů mafiánské organizace Ndrangheta, omámili ho a naložili do auta. Věděli přesně, co dělají a také koho unášejí. Vnuka majitele Getty Oil Company, který byl jedním z nejbohatších mužů na světě. Byl to muž pevných zásad a, co bylo v tuto chvíli nejhorší, extrémní skrblík. Měl dokonce nainstalované telefonní automaty ve svém luxusním sídle Sutton Place v Surrey. Pokud si chtěl zatelefonovat někdo z jeho služebnictva, musel použít telefon na mince.

Jeho syn, otec uneseného Gettyho III., byl ale z jiného těsta. Byl filantropem, přispíval na charitu a nebyl zdaleka tak striktní v otázkách peněz. Také jich neměl tolik. Pracoval v otcově společnosti jako ředitel její italské pobočky, což mu samozřejmě vynášelo slušné peníze, ale nebyl miliardář jako jeho otec. Co se týče jeho uneseného potomka, ten byl doslova ostudou rodiny. Byl vyhozen z celé řady prestižních škol (jedné posprejoval vstupní halu), žil zhýralým životem prominentního děcka, takže trávil celé dny v nočních klubech, pil, kouřil a zkrátka prováděl to, co provádí lidé, kteří mají přebytky peněz a volného času. Zabíjel nudu. Účastnil se také levicových demonstrací, byl zatčen za házení Molotovových koktejlů na policii, svlékal se pro pánské magazíny, zkrátka jako nositel hrdých tradic rodu Gettyů zcela selhával. A jeho děda to samozřejmě věděl a nesl velmi nelibě.

Dva dny po jeho únosu kdosi zavolal jeho matce a požadoval 17 milionů liber za navrácení jejího syna. Žena mu namítla, že takové peníze nemá, že s Gettym je rozvedená a netopí se v bohatství. „Obrať se na Londýn,“ zněla odpověď neznámého muže. Přišel také dopis, ve kterém její syn napsal: „Jsem unesen. Nenech je, aby mě zabili.“

Problém byl v tom, že celou situaci nebral nikdo vážně. Sám John Paul Getty III. několikrát žertoval, že zinscenuje svůj únos, aby donutil svého bohatého dědu zaplatit pořádný ranec peněz. Mnoho členů rodiny se proto domnívalo, že jde jen o nepodařený žert. Jak dny plynuly, situace se začínala zdát vážnou. Getty II. se proto obrátil na Gettyho I., aby mu dal peníze na výkupné. Sám takový obnos neměl. „Mám dalších 14 vnoučat. Jestli zaplatím jedinou penny, zítra je taky všechny unesou,“ odpověděl mu starý muž.

Mezitím prožíval Getty III. peklo. Kalábrijská mafie jej držela v jeskyni připoutaného u kůlu, kde jej mafiáni mučili a bili. Když ani po čtyřech měsících nedostali zaplaceno, uřízli mu ucho a poslali je do novin se vzkazem: „Toto je ucho Johna Paula Gettyho III. Pokud nedostaneme do deseti dní peníze, přijde další ucho. Postupně ho pošleme zpět po kouskách.“ Únosci ale, vzhledem ke zhoršujícímu se zdraví uneseného, snížili cenu na 3 miliony.

Getty senior nakonec souhlasil, že zaplatí výkupné, které mu ale bude jeho syn splácet se čtyřprocentním úrokem. 15. prosince 1973 našli Gettyho III. u sněhem zaváté cesty mezi Římem a Neapolí. Musel podstoupit sérii operací, aby se mu obnovil sluch. Policie pochytala devět únosců, mezi nimi i dva velmi významné členy Ndranghety, ale většině se podařilo díky šikovným právníkům vyváznout od soudu bez trestu, ve vězení skončili jen dva „pěšáci“.

Getty III. od té doby propadl alkoholu (na který mu vytvořili návyk únosci, když do něj lili whisky ke zmírnění bolestí) a drogám. V pětadvaceti utrpěl mozkovou mrtvici a ochrnul na prakticky celé tělo a také oslepl. „Všechno bylo pryč. Všechno až na jeho mysl,“ okomentoval to jeho děda. Muž se nikdy plně nezotavil a zbytek života dožil ve svém sídle v Beverly Hills obklopen veškerou dostupnou lékařskou péčí. Zemřel v roce 2011 ve věku 54 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu