Yuri Milner a Stephen Hawking oznamují start projektu Breaktrough.

Yuri Milner a Stephen Hawking oznamují start projektu Breaktrough. | zdroj: livetradingnews.com


Miliardář si vzal do hlavy, že najde mimozemšťany. Rozjel největší projekt historie

TÉMATA: vesmír | věda | projekty |

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 07. 2015 | 15:15

Projekt za 100 milionů dolarů financovaný multimiliardářem Yuriem Milnerem se právě rozbíhá. Cíl – propátrat vesmír a zachytit volání nebo signály vyspělých civilizací. Doba trvání – 10 let. Do té doby se prý jistě něco najde. Použita má být nejlepší dostupná technologie světa a zapojit se mají nejlepší vědci.

Milnerův projekt je největším projektem SETI za posledních dvacet let a dalece překonává snahy NASA nebo americké vlády na tomto poli. Jen investice do lidí má být na počátku projektu 100 milionů dolarů. Milner láká ty nejlepší mozky z branže, aby se do pátrání po mimozemských signálech zapojili. Svou průlomovou aktivitu ohlásil na půdě Britské královské společnosti v Londýně. K jeho týmu se už připojil například věhlasný fyzik Stephen Hawking nebo jeden z průkopníků programu SETI Frank Drake. Sám Milner je nejen miliardář a investor, ale také fyzik s celoživotním zájmem o vesmír.

„Možná někde ve vesmíru je inteligentní život, který sleduje naše světla a ví, co znamenají,“ řekl k projektu Stephen Hawking. Projekt bude postupovat ve dvou fázích. Nejprve bude tzv. průlomové naslouchání, které bude probíhat za pomoci dvou největších teleskopů – stometrového teleskopu ve Virginii a 64 metrů dlouhého teleskopu v Austrálii.  Pozorování nebo naslouchání bude padesátkrát citlivější než původní program CETI. Bude prohledávat pětkrát širší pásmo radiových vln a celý proces bude asi stonásobně rychlejší.

Následovat bude podrobnější pozorování a následné vysílání za pomoci laserů, což jsou ona světla, o kterých mluvil Hawking. Laser by mohl také sloužit jako vhodný dorozumívací prostředek se vzdálenými civilizacemi. Do projektu bude široce pozvána také veřejnost. Zpracovávání dat bude nesmírně náročné a každá počítačová kapacita, kterou veřejnost nabídne, bude použita k jejich zpracování. Lidé se tak pomocí svých počítačů budou moci podílet na hledání inteligentního života ve vesmíru.

Lidé také budou moci sestavovat zprávu určenou pro mimozemšťany. Zúčastnit se může každý, výherce vybere odborná porota. Jeho zpráva, reprezentující celé lidstvo, poletí do vesmíru, autor pak navíc dostane milion dolarů. „Chceme nejen vytvořit zprávu, ale hlavně otevřít diskusi o tom, jací jako lidstvo vlastně jsme a co je podstatou bytí na planetě Zemi,“ říká spoluzakladatelka Cosmos Studio Ann Druyanová.  

Co vlastně celý projekt Breaktrouhg (Průlom) může najít? V podstatě se hledá vyspělá civilizace schopná poslat laserový paprsek směrem k Zemi nebo která je schopná vysílat na vlny radiového spektra. Doposud se nikdy nic v rámci projektu CETI nezjistilo, tedy nic, co by se dalo interpretovat jako kontakt. Různé nevysvětlitelné signály se čas od času objevují, ale rozhodně se nedá mluvit o kýženém průlomu. Milner je ovšem pevně rozhodnut dosáhnout cíle a navázat kontakt. Nejde cestou, kterou se vydal například Elon Musk, a nestaví vesmírné lodě ani neprojektuje mise k Marsu. Hodlá mimozemšťany objevit přístroji ze Země. Držme mu tedy následujících deset let palce.

  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 07. 2015 | 15:15

Zavří­t reklamu