válkaČeskoslovenskoobjevy

Miles Davis a Juliette Gréco: romance zkalená rasismem

Miles Davis a Juliette Gréco: romance zkalená rasismem
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Historie zná mnoho romantických zápletek v nablýskaném světě celebrit. Některým párům štěstí přálo, jiným zase tolik ne. Americký jazzový muzikant Miles Davis a francouzská zpěvačka a herečka Juliette Gréco se potkali ve špatnou dobu, kdy se Amerika potýkala s těžkou segregací černošského obyvatelstva, a to mělo na jejich lásku bohužel velmi nešťastný dopad.

Marta Šindlauerová 10. července 2021

Když přijel jazzový velikán Miles Davis v roce 1949 poprvé do Francie, nezamiloval se jen do samotné země galského kohouta, ale i do jedné Francouzky. A ne jen tak ledajaké, ale přímo do Juliette Gréco. Tehdy ještě nebyla takovou hvězdou, jakou se stala později; ani sám Davis neměl tenkrát tušení, kdo ta půvabná dívka je. Nehledě na to, se s výraznou brunetkou dal v zákulisí svého pařížského koncertu do řeči, a to navzdory jazykové bariéře. Ještě ten večer podnikli po koncertě romantickou procházku noční Paříží, doprovázenou polibky a vyznáními lásky, kterým ten druhý asi příliš nerozuměl – slovy samotné Gréco: „Já neuměla anglicky, on francouzsky. Nevím, jak jsme to zvládali. Asi zázrak lásky!“ A to, že byl Miles ženatý a už měl i děti, to šlo na druhou kolej. Ten večer byl počátkem jeho doživotní lásky k šarmantní herečce a zpěvačce. Jemu bylo 22, ona byla o rok mladší.

Thumbnail # Kvůli barvě kůže jí nechtěli dovolit zpívat. Za Ellu Fitzgerald se neohroženě postavila Marilyn Monroe
Mohlo by Vás zajímat:

Kvůli barvě kůže jí nechtěli dovolit zpívat. Za Ellu Fitzgerald se neohroženě postavila Marilyn Monroe

Vídali se zřídka, přesto jejich láska trvala. Několik let po jejich prvním setkání se ovšem přihodilo něco, co lásku mezi Gréco a Davisem ovlivnilo už navždy. Stalo se to v jedné z newyorských restaurací, tou dobou už Gréco byla slavnou umělkyní, hlavně ve své vlasti. Obsluhující personál vůbec netušil, s kým má tu čest a okatě dával najevo svůj nesouhlas s tím, že jejich podnik navštívil rasově smíšený pár. Nevraživost vůči lidem tmavé kůže byla naprosto nepřehlédnutelná: aby si černoch dával romantickou večeři s běloškou? Skandál. Kromě nesouhlasných pohledů ze strany personálu musel pár na své jídlo čekat dvě hodiny a když talíře s pokrmy číšník konečně přinesl, třískl s nimi ostentativně o stůl. Miles tuto událost nesl hodně těžce. V memoárech Juliette pak vzpomínala, jak jí Davis do telefonu plakal a dušoval se, že už s ní nikdy do Spojených států nechce, protože by se rasistickým komentářům a atakům nevyhnuli. I Gréco měla podobné smýšlení:

„Najednou jsem pochopila, že jsem udělala obrovskou chybu, která ve mě vyvolala podivný pocit ponížení, jenž nikdy nezapomenu. V Americe jakoby mi každý připomínal, že má Miles jinou barvu kůže, zatímco v Paříži jsem si ani nevšimla, že je vlastně černoch.“

Možná vás napadá: tak proč se ti dva nikdy nevzali? Na to samé se ptal Davise i přítel Juliette, Jean-Paul Satre. A dočkal se odpovědi, že ji hudebník až příliš miloval na to, aby ji udělal nešťastnou.

Další články

Zavří­t reklamu