válkaČeskoslovenskoobjevy

Mileniálové jsou více náchylní k depresím a úzkosti, tvrdí nová studie

Mileniálové jsou více náchylní k depresím a úzkosti, tvrdí nová studie
Zdroj: all-that-is-interesting.com

Generace Y nebo mileniálové - tak jsou označováni jedinci narození mezi lety 1986 až 1997. Podle nové studie jsou to právě také oni, kdo je nejvíce náchylný k psychickým potížím pramenícím z perfekcionismu.

Simona Knotkova 25. ledna 2018

Studie probíhala v letech 1989 až 2016 a bylo během ní zkoumáno přes 42 tisíc vysokoškolských studentů ze Spojených států, Kanady a Velké Británie. Výsledky jasně ukazují, že generace Y trpí více depresemi a úzkostmi a nakládá si na sebe nepřiměřené požadavky. Jednoduše řečeno – její příslušníci, tedy lidé, kterým je k letošnímu roku 21 až 32 let, jsou posedlí dokonalostí více než generace předchozí.

I bez vědeckého objasnění lze celkem snadno odhalit, proč tomu tak je. Na vině jsou především sociální média, která člověka na základě lajků a komentářů nejenom dennodenně hodnotí, ale také mu neustále předhazují ideály dokonalého života.

„Tito lidé vyrůstali v době, ve které je jejich hodnota posuzovaná sociálními médii. Když jste neustále – doslova i přeneseně – pod takovým mikroskopem, samozřejmě že se sami sebou začnete více zaobírat,“ vysvětluje klinická psycholožka, doktorka Barbara Greenberg.

Zvyšující se touhu po dokonalosti ovlivňují podle studie následující tři faktory: neoliberální politika, rostoucí meritokracie a změny ve výchově. Mileniálové zkrátka žijí v prostředí, ve kterém se toho po nich chce hodně. Ne vždy jsou ale schopni vysoké požadavky naplnit.

„Perfekcionismus následuje úzkost. Ženete se za nějakým těžko postihnutelným ideálem, a to je problém. Nikdo nemůže být totiž dokonalý a nikdo by ani neměl být dokonalý,“ pokračuje Greenberg.

S úzkostí a depresí souvisí i další problémy, jako jsou například anorexie, vysoký krevní tlak či sebevražedné sklony. Není výjimkou, že takto trápící se lidé umírají mladí. A pravděpodobně bude hůř. Zatímco generace Y byla sociálními sítěmi ovlivněna až v dospívání či rané dospělosti, děti narozené po roce 1997 vyrůstají v tomto světe už odmalička, a vnímání jejich vlastní hodnoty tak může být značně zdeformované.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu