válkaČeskoslovenskoobjevy

„Milenci z Modeny“ jsou ve skutečnosti dva muži držící se za ruce

„Milenci z Modeny“ jsou ve skutečnosti dva muži držící se za ruce
Zdroj: iflscience.com

V roce 2009 byl objeven pohřbený pár, který se držel za ruce. Pomocí moderních technologií vědci nyní zjistili, že se jednalo o dva muže.

Simona Knotkova 14. října 2019

Milenci z Modeny – takovou přezdívku si vysloužila dvojice koster, které archeologové odkryli před deseti lety v italském městě Modena. Neznámí lidé sdíleli společný hrob cca sedm set let a romanticky se drželi za ruce, což mělo zřejmě symbolizovat jejich věčnou lásku. Jak ale odhalil nedávný výzkum, oba pohřbení byli mužského pohlaví. Z hlediska dosavadních nálezů ze středověku se jedná o raritu.

„V současnosti nevíme o žádném dalším podobném hrobě. V minulosti už bylo odhaleno několik hrobů s jedinci, kteří se drželi za ruce, ale pokaždé se jednalo o muže a ženu. Jaký vztah panoval mezi dvěma muži z Modeny, zůstává záhadou. Věříme, že tato volba symbolizuje nějaké konkrétní spojení mezi nimi, ale netušíme, jaké přesně,“ sdělil vedoucí autor studie Federico Lugli.

Dodává, že o takovém způsobu pohřbívání se nepíše v žádné literatuře ani v dochovaných historických spisech. Na tehdejší dobu to tedy asi nebyla úplně běžná praktika. Podle Lugliho je pravděpodobné, že pohřbení byli v blízkém vztahu a jednalo se o mrtvé vojáky, bratry či jiné rodinné příslušníky.

„Skutečnost, že by se mohlo jednat o milostný pár, je daleko od pravdy. Křesťanská společnost té doby by to neschvalovala. Naše studie naopak vrhá nové světlo na podobné hroby a ukazuje nám, že takto pohřbení lidé nemuseli být vždycky ‚milenci‘,“ dodává Lugli.

S týmem spolupracovníků z Boloňské univerzity určil pohlaví pohřbeného páru pomocí spektroskopie. Posloužily jim k tomu zuby mrtvých, v jejichž zubní sklovině vědci pátrali po genu odkazující na přítomnost proteinu amelogeninu. Tuto látku obsahuje ženská i mužská DNA. U mužské populace však dochází k jejímu zdvojení. Objevené hodnoty byly porovnány s další čtrnáctkou vykopaných koster.

Pozůstatky „Milenců z Modeny“ si zájemci mohou na vlastní oči prohlédnout v archeologickém muzeu, které stojí ve stejnojmenném městě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu