válkaČeskoslovenskoobjevy

Milena Dvorská: Proč ji dcera nenáviděla?

Milena Dvorská: Proč ji dcera nenáviděla?
Zdroj: tv-archiv.sk
+ 10 fotek+ 11 fotek

Herečka s nejkrásnějšíma očima, tak Milenu Dvorskou otituloval její objevitel Jan Werich. Doporučil ji do role krásné a hodné Marušky v pohádce Byl jednou jeden král, která pro patnáctiletou dívku z Prostějova znamenala hvězdný start. Milena Dvorská se postupem let přehrála do postav obětavých a starostlivých maminek, avšak v životě svou roli matky spíše nezvládla. Její dcera se s ní v dospělosti odmítla stýkat a dokonce před ní prchla i s rodinou do zahraničí.

Yvonne Pokorná 7. září 2018

Milenu Dvorskou si čeští diváci ponejvíce spojují s postavou krásné a čestné Marušky ve filmové pohádce Byl jednou jeden král. Nezapomenutelný je její dialog s Janem Werichem, když mu bezelstně odpovídá, že jej miluje jako sůl. Půvabnou černovlásku s nádhernýma modrýma očima do této role doporučil sám Werich, který se s Dvorskou potkal v jejím rodišti Prostějově, kde byl zrovna na zájezdním představení. Tehdy patnáctiletá studentka střední zdravotnické školy za ním po představení zašla do šatny požádat jej o autogram. Wericha svým zevnějškem hned zaujala, později o ní tvrdil, že je to herečka s nejkrásnějším očima. “Poslouchej, nechtěla bys hrát ve filmu,” zeptal se jí. Milena nadšeně přikývla. Werich si zapsal její jméno i adresu, ale papírek pak ztratil. Jméno si ale naštěstí zapamatoval. Dívku nakonec filmaři vypátrali a pozvali k hereckým zkouškám.

„Oblékli mě do princeznovských šatů, shodou okolností těch, ve kterých hrála Alena Vránová v Pyšné princezně, a měla jsem předvést jednu scénu z pohádky,“ líčila Dvorská. Týden před Štědrým dnem roku 1953 pak dorazil do Prostějova telegram s oznámením, že konkurz na roli Marušky vyhrála. “Rodiče mi ten telegram dali pod stromeček,” řekla herečka.

Během natáčení bydlela Dvorská přímo u Werichů na Kampě, sdílela podkrovní pokoj s Werichovou dcerou Janou. Z vděčnosti Janu Werichovi žehlila košile a návštěvám vařila kávu.

Milena Dvorská a Vladimír Ráž v pohádce Byl jednou jeden král (1954)

Milena Dvorská a Vladimír Ráž v pohádce Byl jednou jeden král (1954)

V roli Marušky Milena Dvorská zaujala nejen svým dívčím půvabem, ale i přirozeným hereckým projevem. Ona sama však svůj debut později hodnotila spíše ironicky. „Vyčnívala jsem mezi herci jako dřevěný panák. Vladimír Ráž si dokonce stěžoval, že neumím líbat,“ přiznala.

Jenže vzápětí dostala další hereckou příležitost v komedii Anděl na horách (1954), kde pro změnu stanula po boku Jana Marvana. Při natáčení se seznámila s herečkou Vlastou Fabiánovou, tehdy profesorkou na DAMU, která jí nabídla, že ji připraví na přijímací zkoušky ke studiu herectví. Vzali ji rovnou, bez maturity.

Po dokončení DAMU v roce 1960 nastoupila Milena Dvorská do Divadla E. F. Buriana, kde s přestávkou působila třicet let.

Po dokončení DAMU v roce 1960 nastoupila Milena Dvorská do Divadla E. F. Buriana, kde s přestávkou působila třicet let.

Vášnivý vztah nezůstal bez následků

Už během studií se seznámila s bulharským studentem režie Orfeiem Cokovem. Vášnivý vztah trval pět let, jenže Cokov se nakonec rozhodl vrátit se do Bulharska. Dál si spolu dopisovali a Milena se dokonce za ním vypravila na návštěvu, v Bulharsku však žít nechtěla. V Praze měla stálé angažmá v Divadle E. F. Buriana a šla takříkajíc z jedné role do druhé. Když pak zjistila, že je těhotná, stála před dalším dilematem. Zvládne roli svobodné matky? „Promluvila jsem tehdy s Pánem Bohem, jestli si to dítě mám nechat, když se narodí do neúplné rodiny,“ svěřila se později. V roce 1964 tak přivedla na svět dceru Lucii. Herecké kariéry se vzdát nechtěla, a tříměsíční miminko proto odložila k rodičům na Moravu. Děvčátko si vzala zpátky, až když mělo šest let. Lucie však odchod do Prahy nesla velmi těžce.

Milena Dvorská s dcerou Lucií

Milena Dvorská s dcerou Lucií

Alkohol, křik a bití

V roce 1972 se Dvorská provdala za svého hereckého kolegu Josefa Krause a měla s ním syna Jakuba, který je dnes kameramanem. Jejich manželství trvalo bezmála 40 let. Harmonii rodiny však narušovalo problematické soužití matky a dcery, které si k sobě nedokázaly najít cestu. “Babičku a dědu jsem milovala. V šesti letech mě máma od nich vzala do Prahy, já chtěla zpátky. Opíjela se, křičela na mě a ona i otčím mě mlátili,” popisovala později své dětství Lucie Dvorská. Tvrdila, že její matka je alkoholička, která před péčí o rodinu dávala přednost pití. “Nejvíc pila víno, občas pivo a vlastně často všechno, co teklo,“ očerňovala matku v médiích.

Herečka ovšem tato nařčení vždy důrazně odmítala a příčinu jejich odcizení viděla jinde. “Všechno začalo v době Lucčiny puberty. Tahala se s pražskou zlatou mládeží, kde se seznámila s jistým Janem Dvorským. A to byl její konec,” konstatovala herečka. Dvorská se od počátku stavěla proti jejich vztahu. Dceři dohazovala bohaté starší cizince nebo herce Jiřího Lábuse. Jan Dvorský totiž nedostudoval FAMU a vedl divoký život, opíjel se a konzumoval prášky. Občas končil v rukou lékařů či policie. Lucie s ním však otěhotněla a v roce 1986 porodila dceru Julii. Ta se stala dalším jablkem sváru mezi ní a matkou. Podle Lucie herečka nedbala zdravotního stavu své vnučky a krmila ji vším možným. Po jedné z dalších hádek se Lucie rozhodla emigrovat s Janem do Německa. Doufala, že už se nikdy s matkou neuvidí.

Milena Dvorská jako královna v pohádce Jak se budí princezny (1977)

Milena Dvorská jako královna v pohádce Jak se budí princezny (1977)

Útok na “mesiáše”

Tou dobou začaly Mileně Dvorské nejtěžší časy. Nejen, že přišla o dceru, ale i o práci, neboť Divadlo E. F. Buriana, kde dlouhá léta vystupovala, jako jedno z prvních po revoluci zrušili. Dvorská se na půl roku stala zaměstnankyní dopisového oddělení kanceláře prezidenta republiky Václava Havla, s nímž se znala ještě z doby, kdy byl disidentem. Poté našla nové angažmá v obnoveném Divadle za branou II, ale i to se stalo obětí ekonomické transformace. Po jeho zrušení v roce 1995 Dvorská odešla do penze.

Další roky jejího života se nesly ve znamení prohlubujícího se odcizení s dcerou. Ta se stala členkou sekty Hnutí grálu, kterou založil její druh Jan Dvorský, jenž vystupoval pod jménem Parsifal Imanuel. Společně se svými příznivci se tou dobou připravovali na odchod do takzvané “Tisícileté říše”, kterou hodlali vybudovat v Itálii, a to díky prostředkům členů jejich společenství. Milena Dvorská ve snaze zachránit svou dceru před sektou napadla Jana Dvorského před jeho domem a zlomila mu prst.

Za roli ve filmu Kamenný most (1996) byla Milena Dvorská nominována na Českého lva.

Za roli ve filmu Kamenný most (1996) byla Milena Dvorská nominována na Českého lva.

Trestní oznámení

O sektu se v roce 1994 začala zajímat policie a rovněž média. Policie pár stíhala za to, že svým dětem brání v povinné školní docházce. Později se ukázalo, že za vším stojí trestní oznámení, které na svou dceru podala samotná Milena Dvorská. „Moje vnučka Julie musí vykonávat domácí práce za své rodiče, musí pečovat o tři malé sestry, neboť rodiče, kteří zásadně odmítají jakékoliv zaměstnání, ve dne nepracují a odpočívají, na své děti často velmi křičí a dochází tam k bezdůvodným hysterickým inzultacím,“ stojí například v dokumentu. Tím si herečka dveře k dceři zavřela úplně. Lucie s rodinou před českou justicí prchla do zahraničí, až v roce 2009 je média vypátrala v belgickém Ostende. Exil zazlívali právě Mileně Dvorské.

„Nikdy jsme Mileně vědomě neublížili, to ona naopak proti nám kdysi cíleně rozeštvala média, chtěla nám rozbít rodinu a udala nás na policii, čímž spustila patnáctiletou štvanici,“ prohlásil Dvorský alias Parsifal.

Lucie a Jan Dvorští s dětmi

Lucie a Jan Dvorští s dětmi

Nečekaná návštěva před smrtí

Ztrátou své dcery a nemožností se s ní vidět se Dvorská velmi trápila. Z novin se dozvěděla, že má osm vnoučat, ale spatřit je mohla jen na fotografiích vyvěšených na internetu. Přes média prosila dceru, aby se vrátila zpátky. Žádala o milost pro ni u prezidenta Havla. Lucie jí však ze zahraničí vzkázala, že vnoučata ani ji nikdy neuvidí.

Psychika i zdraví Mileny Dvorské tím pochopitelně utrpěly. Herečka svůj smutek čím dále více utápěla v alkoholu a do toho polykala pilulky na spaní. Světlý moment ale zažila, když ji týden před Vánocemi navštívila její prvorozená vnučka Julie. „Jak jsme se viděly, hned jsme se objímaly. Říkala, že pořád doufá, že se objevím. Byla jsem vlastně jediná, koho z vnoučat znala,” popsala Julie dojemné setkání s babičkou. Domluvily se, že spolu oslaví Vánoce, jenže Milena Dvorská se jich nedožila. Zemřela náhle 22. prosince 2009 na infarkt.

„Byla to stará dáma a neměla nejlepší životosprávu, takže se to dalo čekat. Nebyla nejmladší, její smrt je přirozená,“ komentovala tehdy smrt Dvorské její dcera Lucie s tím, že smutek necítí a ta zpráva pro ni má stejný význam jako úmrtí kohokoliv jiného, koho zná z televize.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu