Je hrob Santa Clause někde pod kostelem v Demre? Archeologové si myslí, že ano

Je hrob Santa Clause někde pod kostelem v Demre? Archeologové si myslí, že ano | zdroj: ancientpages.com


Mikuláš je tu! Turečtí archeologové tvrdí, že našli hrob Santa Clause

TÉMATA: archeologie | nálezy | turecko

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2017 | 09:00

Santa Claus, tedy Svatý Mikuláš z Myry, je mrtvý. Dětem to raději neříkejte, ale tato historická postava skutečně existovala. V Turecku se našel hrob, který by mohl tomuto světci náležet.

Svatý Mikuláš z Myry (nynější město Demre) byl znám právě tím, že velmi rád obdarovával lidi. Tradovalo se, že dával zlaté mince do bot každému, kdo je v den jeho svátku nechal u jeho dveří. Jako mnich byl mezi lidmi velmi populární a dal tak vzniknout legendě, která přežila velmi úspěšně až do dnešních dnů.

Svatý Mikuláš zemřel v roce 345 a byl pohřben v kostele v Demre na pobřeží Turecka. Vědcům se ale nikdy nepodařilo onen hrob najít. Teprve nyní turecké úřady oznámily, že se pod kostelem skutečně našla hrobka Svatého Mikuláše. Neporušená a ve velmi dobrém stavu. Ovšem archeologové se zatím přímo do hrobky nedostali, protože její podlaha nad hrobkou je pomalována  mozaikami, a nechtějí je tak porušit. Aby se dostali dovnitř, musejí je napřed prozkoumat, změřit a nakonec zřejmě celou podlahu přenést v celku pryč. Teprve poté uvidí, co je pod ní. 

Doposud se věřilo, že ostatky Svatého Mikuláše byly v roce 1087 ukradeny a převezeny piráty do města Bari v jižní Itálii. V Bari je Bazilika Svatého Mikuláše, která je oficiálně považována za místo, kde jsou zřejmě jeho ostatky uloženy. Archeologové ale zvažují i variantu, že piráti do Bari přivezli omylem jen kosti neznámého mnicha, zatímco kosti Svatého Mikuláše dál leží pod kostelem v Demre. 

Turecké úřady doufají, že nález skutečných ostatků Svatého Mikuláše povzbudí turistický ruch v oblasti a do Demre začnou proudit zástupy poutníků. Napřed se ale musejí dostat do hrobky a ověřit, co v ní vlastně je. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu