válkaČeskoslovenskoobjevy

Mikroplasty se dostávají i do placenty, vědci jsou znepokojení

Mikroplasty se dostávají i do placenty, vědci jsou znepokojení
Zdroj: pixabay.com

Mikroplasty jsou nový fenomén moderní doby. Dýcháme je, pijeme, jíme, dostávají se nám do těla mnoha různými způsoby a vědci doposud nevědí, jaké přesně to má na lidský organismus účinky. Nyní se poprvé našly mikroplasty i v placentě, což přináší další znepokojivé otázky.

Tomáš Chalupa 30. července 2021

Nález mikroplastů v lidské placentě je mimořádný. Konkrétně šlo o šest placent, které byly prozkoumány a bylo v nich nalezeno dohromady 12 kousků mikroplastů, jejichž rozměry jsou od pěti do deseti mikrometrů. Pocházely ze čtyř placent, zbylé dvě mikroplasty neobsahovaly. Čtyři mikroplasty byly nalezeny na straně placenty blíže k matce, pět blíže k plodu, tři byly na membráně tvořící jakousi zeď proti plodové vodě.

Thumbnail # Vědci našli mikroplasty už i v arktickém ledu
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci našli mikroplasty už i v arktickém ledu

Vědce tyto nálezy velmi překvapily. Už nyní víme, že lidské organismy jsou mikroplasty kontaminované. Placenta však je velmi specifický orgán. Vyvíjela se po miliony let tak, aby chránila vyvíjející se plod od okolního světa, který představuje potencionální ohrožení. Dokáže filtrovat patogenní látky a materiály z krve matky a propouští potřebné živiny. Stará se o hormonální rovnováhu a nejrůznější biochemické reakce. Je to velmi komplexní orgán s nezastupitelnou rolí.

Přítomnost mikroplastů v placentě je podle odborníků velmi znepokojující. „Placenta má zásadní roli při vývoji plodu a přítomnost potencionálně škodlivých látek v něm musí být předmětem zvýšeného zájmu,“ stojí ve vědecké zprávě z výzkumu.

Thumbnail # Vdechujeme tuny mikroplastových částic a ani o tom nevíme
Mohlo by Vás zajímat:

Vdechujeme tuny mikroplastových částic a ani o tom nevíme

Zajímavé naopak je, že dvě placenty mikroplasty neobsahovaly. Více to připoutává pozornost k tomu, v jakém prostředí lidé žijí. Nejde jen o znečištění, mikroplasty se šíří i v oblastech s jinak velmi čistým prostředím. Je nutné se zaměřit i na tuto problematiku a zjistit, kde jsou plastů koncentrace nejvyšší.

Obecně si vědci stále více kladou otázky, jaké důsledky masivní přítomnost plastů v ovzduší, vodě a celkově v životním prostředí má. Jde o zatím neprobádanou oblast, takže není možné dopředu říct, zda a jak jsou mikroplasty nebezpečné. Na druhou stranu si lze jen těžko představit, že by přítomnost těchto miniaturních předmětů neměla na tělo vůbec žádný vliv, nebo že by snad dokonce tento vliv byl pozitivní. Spíše převládá názor, že vliv bude negativní a je jen otázka, jak moc.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu