Na ostrově Mijakedžima se i svatby odehrávají v plynových maskách.

Na ostrově Mijakedžima se i svatby odehrávají v plynových maskách. | zdroj: wikipedia commons


Mijakedžima: ostrov, kde uniká jedovatý plyn a lidé tu musí nosit plynové masky

TÉMATA: divy světa | turistické atrakce | japonsko | sopky | yperit

user-avatar

Irena Gruberová

26. 08. 2015 | 08:31

Když připlujete k japonskému ostrovu Mijakedžima, budete mít pocit, jako by tu probíhalo branné cvičení nebo rovnou vypukla válka. Jeho obyvatelé tu totiž pořád nosí na hlavě plynové masky. Budete si je muset nasadit i vy, pokud se nechcete otrávit jedovatým plynem.

Prakticky celý ostrov je tvořen stratovulkánem, zdvihajícím se z mořského dna v hloubce asi 1 200 metrů. Ten zhruba každých dvacet let exploduje, naposledy v roce 2000, kdy bylo z ostrova evakuováno veškeré jeho obyvatelstvo a osm let sem nesměla létat letadla. Teprve v roce 2005 se lidé na Mijakedžimu vrátili, aby tu našli svá rezavějící auta, pod ztuhlou lávou pohřbené domy i školy a zničených 60 procent lesních ploch. Třetina ostrova je dodnes nepřístupná, i když sopka už je nečinná. Tím hlavním problémem, kvůli kterému je povinností nosit na ostrově plynové masky, je vysoká koncentrace unikajících jedovatých plynů (především síry), která je vůbec nejvyšší na světě.

Mijakedžima je ostrov vulkanického původu, nacházející se v souostroví Izu, asi 180 km jižně od Tokia.

Přesto zde Japonci dokáží žít a vulkanickou činností zasažený ostrov využívají k zvláštnímu druhu "sopečného turismu". Turistům nabízejí prohlídky opuštěných domů, výlety do lávou pokryté krajiny a k napůl pohřbeným svatyním. K tomu plynové masky a vzrušení, když zazní uprostřed noci poplach. Kromě toho lze však na ostrově najít i kus svěže zelené přírody, koupat se v horkých termálních pramenech, potápět se v moři a pozorovat delfíny. Z ostrova se stal národní park s muzeem, kde se dozvíte i o temné minulosti ostrova, jejímž prokletím byly a jsou smrtelné plyny. 

Nejen sopečné plyny, ale i bojové plyny vyráběné v tamní továrně zabíjely.

Ačkoliv v roce 1925 byla v Ženevě podepsána mezinárodní dohoda zakazující použití chemických a biologických zbraní ve válce, Japonsko za druhé světové války proměnilo ostrov Mijakedžimu ve výrobnu hořčičného plynu zvaného yperit, který byl poprvé použit v 1. světové válce. Ve snaze to utajit před světem, vzdálený ostrov Japonci dokonce vymazali z mapy. Dělníci, kteří v továrně pracovali, byli vázání slibem mlčenlivosti, přestože byli při práci vystaveni mnohostranně zhoubným účinkům tohoto plynu, na něž nakonec umírali. Kromě toho japonská vláda na ostrov přivezla tisíce mláďat králíků, aby na nich testovala různé plyny.

Na konci války byla továrna zapálena a v plamenech shořely všechny dokumenty. Zdejší muzeum však tuto temnou kapitolu z historie ostrova připomíná a přináší příběhy dělníků z továrny. A pokud by se vám zdálo, že po ostrově běhá nějak moc králíků, tak vězte, že jsou to potomci těch pokusných, kteří se po válce dostali na svobodu.

 

user-avatar

Irena Gruberová

26. 08. 2015 | 08:31

Zavří­t reklamu