Voda bohatá na ryby přitáhla na ostrůvek množství rybářů.

Voda bohatá na ryby přitáhla na ostrůvek množství rybářů. | zdroj: odditycentral.com


Migingo je nejhustěji obydlený ostrov na světě. Na maličkém kusu země žije prý až tisícovka lidí

TÉMATA: spektakulární místa planety | afrika

user-avatar

Simona Knotková

7. 09. 2017 | 12:00

Migingo je ostrov ležící na Viktoriině jezeře, který se pyšní statusem nejhustěji obydleného ostrova na světě. Roky byl předmětem sporu mezi Keňou a Ugandou.

Nejasnosti panují už kolem zrodu tamní populace. Podle jedné teorie ostrov objevila dvojice keňských rybářů, kteří tam v roce 1991 založili komunitu. Jiná vyprávění zase mluví o Uganďanovi. Ať už to bylo jakkoliv, Migingo bylo jablkem sváru po několik let. Zatímco v oficiálních dokumentech byl ostrov přiřknutý Keni, Ugandě leželo v žaludku, že rybáři loví v jejích vodách.

Život na ostrově ztěžovali také piráti, kteří na něj pořádali pravidelné nájezdy. Vody kolem Miginga jsou bohaté na ryby a rybáři za týden nachytali tolik, co jinde třeba za tři měsíce, takže o výdělky nebylo nouze. V roce 2008 ugandská vláda poslala na ostrov vojáky, kteří měli z ostrova evakuovat Keňany.

K dohodě nakonec došlo loni, kdy se obě vlády dohodly na kompromisu. Tamní rybáři budou Ugandě odvádět daně a za to se jim dostane ochrany od vojáků obou armád.

Migingo je ostrov rozprostírající se na ploše pouhých 2 tisíc metrů čtverečních. Podle oficiálních statistik zde má žít 131 obyvatel, některé zdroje však mluví až o tisíci. Migingo je tak nejhustěji obydlený ostrov na světě, což příkladně dokazují i fotografie s plechovými boudami namačkanými u sebe.

 

Zajímavé na jiných webech:

Troška odhalil pravdu: Brabce v Národním šikanovali, pomohl mu Brzobohatý

 

Jen několik metrů dál se přitom nachází jiný, větší a dosud neobydlený ostrov. Rybáři ale ze strachu před piráty dávají přednost přecpanému, ale vojáky hlídanému Migingu.

 

user-avatar

Simona Knotková

7. 09. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu