válkaČeskoslovenskoobjevy

Migingo je nejhustěji obydlený ostrov na světě. Na maličkém kusu země žije prý až tisícovka lidí

Migingo je nejhustěji obydlený ostrov na světě. Na maličkém kusu země žije prý až tisícovka lidí
Zdroj: odditycentral.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Migingo je ostrov ležící na Viktoriině jezeře, který se pyšní statusem nejhustěji obydleného ostrova na světě. Roky byl předmětem sporu mezi Keňou a Ugandou.

Simona Knotkova 7. září 2017

Nejasnosti panují už kolem zrodu tamní populace. Podle jedné teorie ostrov objevila dvojice keňských rybářů, kteří tam v roce 1991 založili komunitu. Jiná vyprávění zase mluví o Uganďanovi. Ať už to bylo jakkoliv, Migingo bylo jablkem sváru po několik let. Zatímco v oficiálních dokumentech byl ostrov přiřknutý Keni, Ugandě leželo v žaludku, že rybáři loví v jejích vodách.

Život na ostrově ztěžovali také piráti, kteří na něj pořádali pravidelné nájezdy. Vody kolem Miginga jsou bohaté na ryby a rybáři za týden nachytali tolik, co jinde třeba za tři měsíce, takže o výdělky nebylo nouze. V roce 2008 ugandská vláda poslala na ostrov vojáky, kteří měli z ostrova evakuovat Keňany.

K dohodě nakonec došlo loni, kdy se obě vlády dohodly na kompromisu. Tamní rybáři budou Ugandě odvádět daně a za to se jim dostane ochrany od vojáků obou armád.

Migingo je ostrov rozprostírající se na ploše pouhých 2 tisíc metrů čtverečních. Podle oficiálních statistik zde má žít 131 obyvatel, některé zdroje však mluví až o tisíci. Migingo je tak nejhustěji obydlený ostrov na světě, což příkladně dokazují i fotografie s plechovými boudami namačkanými u sebe.

Zajímavé na jiných webech:

Troška odhalil pravdu: Brabce v Národním šikanovali, pomohl mu Brzobohatý

Jen několik metrů dál se přitom nachází jiný, větší a dosud neobydlený ostrov. Rybáři ale ze strachu před piráty dávají přednost přecpanému, ale vojáky hlídanému Migingu.

Další články

Zavří­t reklamu