válkaČeskoslovenskoobjevy

Michelangelovi pomohl nastartovat kariéru padělek

Michelangelovi pomohl nastartovat kariéru padělek
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Slavná ztracená Michelangelova socha Spící Kupid je zřejmě nejslavnějším padělkem historie. Ovšem slavnému umělci pomohla s nastartováním jeho vlastní kariéry.

Tomáš Chalupa 1. června 2021

Michelangelo vytvořil tuto sochu během svého působení ve Florencii. Tam si ho vydržovala mocná rodina Medicejských, pro kterou zhotovil dvě menší sochy, z nichž jedna byl právě Spící Kupid. Díla byla konkrétně určena pro Lorenza di Pierfranseco. Ten měl ohledně Spícího Kupida poměrně neobvyklá přání a také záměry. Chtěl po Michelangelovi, aby sochu upravil tak, aby vypadala, jako že ležela dlouhou dobu někde v hlíně. Měl totiž v plánu ji propašovat do Říma a vydávat ji za antickou sochu, což by nepochybně zvýšilo její cenu. De facto tak chtěl po Michelangelovi padělek.

Michelangelo poslechl a nejrůznějšími metodami uměle sochu učinil starší. Použil k tomu kyselou hlínu, která zajišťovala starší vzhled sochy. Netušil tehdy, že zrovna tvoří jednu z nejslavnějších soch lidských dějin. Byl mladý, chtěl prorazit a zavděčit se chlebodárci.

Plán se podařil a Spící Kupid byl přes – dnešními slovy řečeno dealera –  prodán kardinálu Raffaellovi Riariovi. Jenže ten nebyl žádný hlupák, umění rozuměl a brzy přišel na to, že si nekoupil žádnou antickou sochu, ale padělek. Obořil se na onoho dealera a chtěl zpět své peníze. Současně si ale uvědomil, že Michelangelo má bezesporu velký talent, pokud dokázal něco takového vytvořit. Nevznesl tedy proti němu žádná obvinění. Dokonce mu nechal jeho podíl z obchodu a pozval ho do Říma, aby tvořil pro něj. Dvacetiletému Michelangelovi se tak otevíraly netušené obzory a jeho kariéra mohla začít.

Thumbnail # Exkluzivní pohled: Kresby v utajeném pokoji prý maloval sám Michelangelo
Mohlo by Vás zajímat:

Exkluzivní pohled: Kresby v utajeném pokoji prý maloval sám Michelangelo

A Spící Kupid? Ten byl vystavován v Mantově vedle velkých antických bronzových soch, a byl mylně připisován jednomu z největších antických sochařů Praxitelovi. Později si sochu koupil Karel I. Stuart a převezl ji do Londýna. Tam se ztratila při požáru Whitehallu v roce 1689. Pokud by přežil dodnes, stal by se zřejmě nejvzácnějším existujícím padělkem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu