Malířovy prsty jevily známky typické pro artritidu.

Malířovy prsty jevily známky typické pro artritidu. | zdroj: arttimes.co.za


Michelangelo bojoval s bolestivou nemocí až do úplného konce

TÉMATA: umění | malířství | renesance | michelangelo | nemoci

user-avatar

Simona Knotková

17. 02. 2016 | 10:30

Michelangelo Buonarroti trpěl bolestivou artritidou, ale až do posledních chvil s ní bojoval prací – tak zní závěry výzkumu, který provedl italský plastický chirurg Davide Lazzeri. Vyvracejí tak teorie, podle níž měl jeden z největších umělců všech dob trpět dnou.

Dna se mimo jiné projevuje zarudnutím kloubů či výskytem takzvaných tofů – míst, v nichž se uzlíkovitě hromadí krystalky kyseliny močové. Lazzeri zkoumal portréty, které Michelangela zobrazují po šedesátém roku života, a nic podobného na nich nenašel. Zato si povšiml rukou, které jeví známky typické pro artritidu. To by mohlo i vysvětlovat, proč umělec začínal být ve stáří neobratný v písmu, jak příkladně ukazují dopisy psané jeho synovci Leonardovi.

Zvětšené detaily rukou z portrétů Michelangela od malíře Daniele da Volterry.

Kolem devadesátého roku života už psaní vůbec neovládal a dokázal se pouze podepsat. Ve své sochařské práci však nepolevoval až do posledních chvil, což jenom potvrzuje jeho nepoddajnou vůli a úsilí, s níž ke své tvorbě přistupoval. S kladivem a dlátem byl spatřen ještě pár dnů před svou smrtí v roce 1564 

Práce na 1000 metrů čtverečních velké fresce byla psychicky i fyzicky velmi náročná.

Možná to ostatně byla právě houževnatost a pracovní nasazení, které ho udržovalo aktivním. „Pokračující a intenzivní práce mohla Michelangelovi opravdu pomoci mít schopné ruce, jak jen to nejdéle šlo,“ míní Lazzeri. Bolest a utrpení z tvůrčího procesu koneckonců nebyla pro rodilého Florenťana nic neobvyklého. Pětiletá práce na stropu Sixtinské kaple ho málem stála zrak a kvůli chabému zdraví hrozilo, že zakázku od papeže Julia II. ani nedokončí. Na většině svých děl pracoval takřka bez zastavení a bral si na sebe i více zakázek najednou, což se velmi znatelně podepisovalo na jeho kondici. Přesto se ale dožil úctyhodného věku 88 let a hlavně za sebou nechal dílo, které ho navždy učinilo nesmrtelným.

Snad nejlíbeznější ženskou tváří, kterou kdy Michelangelo vytvořil, je socha Panny Marie z Piety z roku 1499, umístěná ve Svatopetrském chrámě ve Vatikánu.

 

user-avatar

Simona Knotková

17. 02. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu