válkaČeskoslovenskoobjevy

Michael Jackson před 20 lety zahájil v Praze své poslední turné. Setkal se s Havlem, pohrál si v hračkářství

Ani ty nejoptimističtější české fanoušky by tehdy nenapadlo, že Praha bude městem, kde Michael Jackson odstartuje své poslední celosvětové turné The History World Tour. Ale stalo se. Před dvaceti lety král popu poprvé a naposledy zavítal do Prahy a pobyl v ní celých pět dnů!

Yvonne Pokorná 7. září 2016

Prvním příslibem Jacksonovy návštěvy v české metropoli byla obrovská socha v nadživotní velikosti vztyčená na pražském Výstavišti. Ta nejen zde, ale i v dalších dvaceti evropských městech vyrostla při příležitosti uvedení jeho alba HIStory na trh. Michael tehdy slíbil: „Kde se socha objeví, tam i zavítám!“ A svým slibům dostál.

Na Ruzyni přiletěl Jackson 3. září 1996 soukromým letadlem Boeing 707 se zlatým nápisem “Kingdom”. Ihned pak odjel do hotelu InterContinental, kde měl zamluvené prezidentské apartmá v 8. patře. Odtud měl výhled na svou obří sochu, postavenou na Letné v místech, kde v 50. letech stával Stalinův pomník.

Socha Michaela Jacksona na Letné

Socha Michaela Jacksona na Letné

Během své pražské návštěvy byl Jackson na roztrhání. Prohlédl si Hradčany, byl na audienci u prezidenta Václava Havla. Navštívil dětský domov na Zbraslavi i traumatologické centrum v Motole, kam nechal dopravit dvěma naloženými auty plyšáky. Hračky pro děti Jackson sám vybral. „Byla tam jedna maminka s malým chlapečkem. Michael si s ním půl hodiny pouštěl takové malé autíčko na setrvačník. Za tu dobu způsobil venku dopravní kolaps. Lidé se shromažďovali před hračkářstvím, auta jezdila v protisměru a tramvaje díky davům lidí stály,” vzpomínal pražský bodyguard Zdeněk Zahradník.

Michael Jackson v ulicích Prahy

Michael Jackson v ulicích Prahy

Jacksonovi byly po celou dobu v patách davy fanoušků, kteří chtěli krále popu spatřit na vlastní oči. Před jedním knihkupectvím vymlátili výlohu, v úzké Železné ulici, kde Jackson nakupoval loutky, ho zase málem ušlapali. “Byl ze všeho neuvěřitelně vyplašenej a moc toho nenamluvil,” popisoval zpěvákovo chování Zahradník.

Král popu na pražském koncertě

Král popu na pražském koncertě

Na pódiu však působil ve zlatém kostýmu jako král. Jeho velkolepou dvouapůlhodinovou show plnou světelných efektů sledovalo v sobotu 7. září přes 130 000 lidí, kteří se do Prahy sjeli z celého světa. K jejich nadšení Jackson odehrál své největší hity a skladby z alba HIStory. Mnozí Češi viděli Jacksona poprvé naživo a byl to pro ně zážitek na celý život. „Dočkala jsem se a viděla Michaela, nyní můžu v klidu umřít,“ prohlásila po koncertu jedna z jeho poblázněných fanynek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu