válkaČeskoslovenskoobjevy

Michael Jackson musel zpívat u soudu, aby vyvrátil obvinění z plagiátorství

Michael Jackson musel zpívat u soudu, aby vyvrátil obvinění z plagiátorství

O Michaelovi Jacksonovi je známo, že dvakrát čelil obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých dětí. Ve stínu těchto skandálů tak poněkud bledne jeho první soudní případ, v němž byl obviněn z plagiátorství.

blondie 24. listopadu 2014
Obal k albu Dangerous

Obal k albu Dangerous

Nebyla to ovšem první, ale již druhá žaloba podaná proti králi popu. V dubnu 1992 jej totiž orchestr v Clevelandu obvinil z toho, že bez jeho svolení použil jejich nahrávku Beethovenovy symfonie na desce Dangerous. Tu Jackson vydal 22. listopadu roku 1991 a stala se jedním z dvaceti nejlépe prodávaných alb v historii populární hudby.

Tahle žena se ukázala být pro Jacksona nebezpečnou.

Tahle žena se ukázala být pro Jacksona nebezpečnou.

O pár měsíců později, v únoru 1992, žaluje krále popu o 40 milionů dolarů černošská zpěvačka jménem Crystal Cartier, která tvrdí, že slavnou píseň Dangerous složila už dávno před Jacksonem, někdy v zimě roku 1985, ale až v říjnu 1990 ji nahrála a zařadila na album nazvané Love Story: Act One. Shodou náhodou se týž hit ve stejném roce zrodil také v hlavě Michaela Jacksona.

Takto se vyšňořila k soudu Crystal Cartier

Takto se vyšňořila k soudu Crystal Cartier

Celý spor vyvrcholil 14. února 1994, když se případ začal projednávat v soudní síni, kam dorazili oba aktéři. Krajský soudce Edward Nottingham tehdy nařídil žalobkyni jít se převléknout, neboť do soudní síni nakráčela v krátkých, upnutých šatech s vyzývavým výstřihem a v sexy síťovaných punčocháčích. „Nechtěla jsem, aby mě Michael úplně zastínil,“ vysvětlovala a zároveň se hájila, že se oblékla spíše jako učitelka. „Chovali se, jako bych měla jen lepítka na bradavkách,“ stěžovala si na soudce novinářům a poukazovala na to, že Jackson měl na sobě víc make-upu než ona a že vypadal jak travestita.

Crystal Cartier ráda zdůrazňovala své přednosti.

Crystal Cartier ráda zdůrazňovala své přednosti.

Veřejnost i soud však tehdy stál na straně krále popu. Ten se u soudu choval poměrně plaše a skromně. Byl to také jeden z mála vzácných okamžiků, kdy jinak tajnůstkářský zpěvák před soudem názorně předváděl, kterak skládá své hity. Jak před soudem uvedl, všechny je tvoří ve své hlavě a pak se snaží vokálně interpretovat každý instrument a nahrává si to přitom na pásky. Až když je s s písní hotov, předá nahrávky svému zvukaři.

Michael Jackson na turné k albu Dangerous

Michael Jackson na turné k albu Dangerous

Když jej soud vyzval, aby tento kuriózní způsob skládání hudby nějak demonstroval, Jackson ochotně předvedl beatbox, neboli imitoval zvuky nástrojů, které zněly v jeho hitu. Podle těch, kteří Jacksona znali, zpěvák tímto způsobem své písně opravdu tvořil, neboť neuměl číst noty a neovládal pořádně ani hru na žádný z hudebních nástrojů. Jeho nástrojem mu byl vlastní hlas, s nímž, jak poznat z dochovaných heartboxových nahrávek, zacházel virtuozně.

S Jacksonem se jako první o miliony soudila zpěvačka Crystal Cartier.

S Jacksonem se jako první o miliony soudila zpěvačka Crystal Cartier.

Jackson u soudu tvrdil, že Crystal Cartier vůbec neznal a nikdy neslyšel žádnou z jejích písní. Ona naopak přesvědčovala soud, že králi popu poslala několik svých nahrávek, ale zpěvák se bránil tím, že jak známo, nikdy od nikoho nepřijímá nevyžádané nahrávky. Cartier na rozdíl od Jacksona u soudu nevydala ani tón a nebyla ani schopna doložit své autorství demo nahrávkami z roku 1985, které se jí záhadně ztratily.

Výsledkem bylo, že se soud přiklonil na stranu Michaela Jacksona a zprostil jej žaloby. Také média a veřejnost tehdy stála na zpěvákově straně. Se zpěvačkou to pak šlo od té doby jen s kopce. Upadla do depresí, kvůli kterým nebyla schopna vystupovat. Ocitla se totálně na mizině, přišla o byt a musela prodat auto. Nakonec byla nucena vyhlásit bankrot. „Mí přátelé mě opustili, jako když krysy opouštějí potápějící se loď,“ pronesla zdrceně.

Michael Jackson si nevinu u soudu vyzpíval.

Michael Jackson si nevinu u soudu vyzpíval.

Nicméně ani Michaelovi Jacksonovi se nijak neulevilo, neboť měl tou dobou již na krku další žalobu ze sexuálního obtěžováního nezletiletého Jordana Chandlera. „Řekla jsem, že za to, co mi udělal, se mu už nebude v ničem dařit. A opravdu se nedaří. Věřím, že byl potrestán za vše zlé, čeho se dopustil,“ prohlásila později Cartier. V každém případě mediální štvanice a vleklé soudy Jacksonově psychice neprospěly.

Kdo na celém případu vydělal, byl hlavně soud, jenž posléze nahrávky s Jacksonovým vokálním svědectvím prodával za 15 dolarů za kus.

Poslechněte si, jak Michael Jackson skládal své písně. Na videu je i unikátní záznam Jacksonovy výpovědi před soudem v Denveru.

https://www.youtube.com/watch?v=p3oiDmaCL9c

Související články

Další články

Zavří­t reklamu