Srtom a pozorovatel, který se ukrýval uvnitř

Srtom a pozorovatel, který se ukrýval uvnitř | zdroj: dailymail.co.uk


Mezi zákopy vyrůstaly umělé stromy, skrývali se v nich vojáci

TÉMATA: první světová válka | kamufláž

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 03. 2015 | 07:15

Umění kamufláže za první světové války nabývalo někdy velmi zajímavých podob. Mezi zákopy v zemi nikoho zůstávalo jen pár kmenů stromů, zpravidla polámaných od dělostřelecké palby. Mnohé z nich byly umělé a skrývaly pozorovatele.

Přestože vypadaly jako obyčejné kmeny stromů, uvnitř byla místo dřeva železná konstrukce a prostor pro pozorovatele. Umělé pozorovatelny maskované jako stromy hrály důležitou úlohu při bojích v první světové válce. Proces tvorby takové pozorovatelny byl poměrně složitý.

Nejprve se musel najít vhodný strom, nebo spíše jeho torzo, který stál v zemi nikoho před nepřátelskými zákopy. Pak byli inženýři a vojenští malíři pověřeni, aby vyrobili přesnou kopii daného stromu. V noci pak speciální jednotka porazila původní strom, vykopala na jeho místě dostatečně hlubokou jámu a vložila tam jeho umělou náhradu i s pozorovatelem. Když vyšlo slunce, nepřítel viděl ten samý strom a nikoho nenapadlo, že je to pozorovatelna.

„Je pozoruhodné, jak byly tyto pozorovatelny úspěšné. Nikdy nebyly žádné z nich objeveny nepřítelem, byly to dokonalé repliky,“  říká historik James Taylor. Na britské straně jich bylo použito asi 45, například v bitvě u Ypres. Používali je také Němci, kteří jim říkali Baumbeobachter. Několik německých pozorovacích stromů odhalily v roce 1917 při útoku australské jednotky. „Němci je používali trochu jiným způsobem, snažili se je umisťovat do skupiny s reálnými stromy, takže bylo ještě obtížnější odhalit, že jeden z nich je umělý,“ vysvětluje Taylor.

Samotná služba ve stromu byla poměrně bezpečná. Jediné nebezpečí hrozilo od přímého zásahu dělostřeleckým granátem, ale k tomu prakticky nedocházelo. K odhalení finty nedošlo, ani když kolem stromu probíhal nepřátelský útok. Vojáci neměli čas uprostřed boje zkoumat, jestli kmen stromu není náhodou falešný. Pozorovatel tak mohl zůstat ukrytý uvnitř a počkat, až se útočníci vrátí do původních pozic. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 03. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu