válkaČeskoslovenskoobjevy

Mezi Německem a Řeckem to vře, řeší se dávný masakr podobný Lidicím

Mezi Německem a Řeckem to vře, řeší se dávný masakr podobný Lidicím
Zdroj: wikipedia.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vztahy mezi Německem a Řeckem jsou kvůli finančním otázkám dlouhodobě špatné. Nyní Řekové vytáhli novou kartu v podobě válečných reparací. Upozorňují Němce také na to, že doposud nebyl zapomenut hrůzný masakr ve vesnici Distomo. Němci tam vyvraždili stovky bezbranných lidí.

Tomáš Chalupa 12. března 2015

Byl horký červen 1944 a do vesnice Distomo přijela rozzuřená jednotka SS ze 4. policejní divize pancéřových granátníků. Němci pod vedením poručíka Fritze Lautenbacha byli jako smyslu zbavení. Vráželi do jednotlivých domů a vraždili každého, koho našli. Bodali bajonety do dětských postýlek, probodávali i těhotné ženy a neušetřili ani místního kněze. Jejich řádění nebralo konce. Šílenému masakru padlo za oběť 218 obyvatel vesnice.

Co bylo příčinou, není dodnes úplně jasné. Podle oficiální verze, kterou ovšem hlásali hlavně Němci, byla kolona vozů napadena partyzány a byla údajně zasažena kulometnou a minometnou palbou ze směru od vesnice Distomo. Jaká byla skutečná intenzita útoku a zda měli Němci nějaké mrtvé, o tom se dodnes vedou spory. Zřejmě tedy k nějakému útoku došlo, ovšem to nijak neomlouvá německé běsnění. Případ dokonce vyšetřovala německá vojenská policie, ovšem vyšetřovatelé došli k závěru, že brutální postup velitele Lautenbacha, který masakr nařídil, byl v pořádku. Prý bylo vedeno obavou o bezpečí jeho mužů.

Distomo dodnes znamená v Řecku zhruba stejné memento jako pro nás Lidice. Nesmyslné a nikdy nepotrestané vraždění obyvatel pokojné vesnice je temnou kapitolou v dějinách Řecka. Přestože později řecké soudy přiřkly přeživším obětem finanční odškodnění, německá strana ho nikdy neuznala s odkazem na již uzavřené mezinárodní smlouvy. Spory s řeckou vládou s různou intenzitou probíhaly až do současnosti. Jenže nynější neshody Německa a Řecka se natolik vyhrotily, že Řekové opět začali požadovat válečné reparace a připomínají nevyřešený případ vesnice Distomo. Po téměř sedmdesáti letech tak tato událost Distomo stále vnáší svár mezi Řecko a Německo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu