válkaČeskoslovenskoobjevy

Pohyby Země: Mezera mezi Amerikou a Evropou se stále zvětšuje a Afrika tlačí na Evropu

+ 1 fotka+ 2 fotky

Severoamerická deska se vzdaluje od eurasijské desky, což způsobuje změny na celé planetě Zemi. Fotografie pořízené pod mořem to dokazují, kontinenty se posouvají směrem od sebe.

Tomáš Chalupa 1. října 2016

Jezero Silfra na Islandu je známé svou úžasně čistou vodou a viditelností. Ovšem je to také místo, kde se setkávají desky zemské kůry, a je zde tak možné pozorovat, jak moc se proláklina mezi nimi mění. Do Silfry se ponořil potápěč a mořský biolog Alexander Mustard. „Potápěl jsem se na mnoha místech po celém světě, ale Silfra má nejčistější vodu ze všech míst, kde jsem byl,“ říká Mustard.

Litosférické desky se posouvají po stovky milionů let. Afrika se pohybuje na sever, aby se jednou srazila s Evropou, Austrálie se rovněž pohybuje severním směrem a jednou se spojí s Asií. Atlantický oceán se bude dále rozšiřovat a jednou možná úplně zmizí. Právě oddělování americké a euroasijské desky lze velmi dobře pozorovat v Silfře.

Itálie i Řecko jsou součástí africké desky, která stále více naráží na Evropu. Jednou možná zmizí celé Středozemní moře. Kolize africké a evropské desky dala kdysi vzniknout Alpám a Pyrenejím. „Ve skutečnosti neznáme přesně budoucnost. Jediné, co můžeme dělat, je predikovat pohyb zemských desek, jaké události nastanou a jak to skončí,“ myslí si Mustard.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu