válkaČeskoslovenskoobjevy

Mexičtí farmáři bojují se suchem pomocí “tuhého deště”. Podívejte se, jak to funguje

Mexičtí farmáři bojují se suchem pomocí “tuhého deště”. Podívejte se, jak to funguje
Zdroj: casasincreibles.com

Mexiko je zemí s nejdrsnějším a nejsušším podnebím na světě a zdejší zemědělství následkem nedostatku dešťových srážek v posledních letech značně utrpělo. Na pomoc farmářům v jejich boji proti suchu však přišel zázračný prášek jménem Solid Rain (Tuhý déšť). Dokáže prý dlouhodobě zajistit vláhu rostlinám.

Yvonne Pokorná 23. června 2017

Tento zázračný prášek je ve skutečnosti superabsorpční polymer, jenž nasákne vodou až do pětisetnásobku své původní velikosti a udrží ji v zemi až po dobu jednoho roku.

Příběh tohoto vynálezu se začal psát v roce 1970, kdy ministerstvo zemědělství Spojených států amerických vyvinulo na bázi jistého druhu škrobu superabsorpční výrobek, známý jako “super slurper”. Ve Státech jej hlavně používali do jednorázových plenek na zlepšení absorpce a sání moče. Mexický inženýr Sergio Rico Velasco v tom však rozpoznal příležitost, jak efektivně bojovat proti suchu ve vlastní zemi. Vyvinul a nechal si následně patentovat odlišnou verzi polyakrylátu draselného, který lze smíchat s vodou a pomalu jím po delší dobu zavlažovat rostliny. Jeho společnost, nazvaná Solid Rain, stejnojmenný produkt prodává mexickým farmářům již deset let. A ti si jeho účinky chválí.

Solid Rain

Solid Rain

Jen deset gramů prášku Solid Rain je schopno absorbovat až litr vody a přeměnit se v hustý průsvitný gel. Voda se tak neodpaří ani nesteče po povrchu. Gel vlastně funguje jako podzemní rezervoár vody pro kořenový systém rostlin. Podle firmy Solid Rain se udrží v zemi osm až deset let a dokonce i déle, pokud se používá čistá voda.

Celoroční, mexickou vládou řízený výzkum v polovyprahlém státě Hidalgo ukázal, že pozemky, kde farmáři užívali Solid Rain, zaznamenaly až o 300 procent vyšší výnos než u ostatních farem. U slunečnice byl výnos 3000 kilogramů na hektar ve srovnání s 1000 kilogramy za běžných podmínek. U fazolí byl rozdíl o mnoho vyšší – 3000 kilogramů oproti 450 kg.

Vše tak nasvědčuje tomu, že Solid Rain opravdu funguje. Proč ale se dosud nestal základní součástí zemědělství všude po světě? Odpověď je prostá – o tomto produktu se totiž neví. Mexická firma prakticky neinvestuje do marketingu a spoléhá na to, že si o tom farmáři mezi sebou sami řeknou.

Solid Rain

Solid Rain

I když Solid Rain získal už několik ekologických cen, má i své kritiky. Tak například Linda Chalker Scott z Washingtonské státní univerzity upozorňuje, že chybí vědecké důkazy o tom, že Solid Rain opravdu zadrží vláhu na rok a více let. Kromě toho varuje, že může za jistých podmínek napáchat více škody než užitku. “Jakmile gel vyschne, nasává vodu mnohem energičtěji. To znamená, že si začne brát vodu přímo z kořenů rostlin,” tvrdí vědkyně.

Nicméně zkušenosti samotných farmářů zatím mluví ve prospěch zázračného gelu. Některým z nich se zvýšila produkce až o padesát procent. Navíc viceprezident firmy Solid Rain Edwin Gonzales ujišťuje, že produkt je přírodní a nepoškozuje půdu. “Je vyroben z bio aryl amidu. Poté, co se rozloží, se prášková substance stane součástí rostliny. Není toxická,” zdůrazňuje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu